Planowanie rozwoju osobistego

Doskonalenie umiejętności – praktyka znana jako rozwój osobisty – nie odbywa się sama z siebie. Pewien rozwój osobisty może być kwestią bycia we właściwym miejscu we właściwym czasie i po prostu skorzystania z okazji. Jednak konsekwentny i skuteczny rozwój osobisty w szerokim zakresie umiejętności wymaga celowego i ukierunkowanego wysiłku.

Ta strona wyjaśnia, jak ważne jest planowanie rozwoju osobistego, aby osiągnąć swoje cele i ambicje życiowe, zarówno ukierunkowane na karierę, jak i bardziej osobiste.

Dlaczego warto planować swój rozwój osobisty?

W różnych momentach życia możesz mieć możliwości rozwoju osobistego: być może szansę pracy z kimś szczególnie inspirującym lub zrobienia czegoś nowego i nieoczekiwanego.

Ale prawdą jest również stwierdzenie, że musisz wypracować własne szczęście.

Im ciężej pracujesz, tym więcej masz szczęścia

Przypisany golfiście Jerry’emu Barberowi w 1960 r

Innymi słowy, musisz wiedzieć, co musisz poprawić, aby osiągnąć określoną ambicję, a następnie pracować nad tym. Ale jeśli to zrobić, trzeba będzie poprawić. I tylko w ten sposób będziesz mieć szansę na osiągnięcie tych ambicji.

Z drugiej strony, jeśli naprawdę nie wiesz, co musisz poprawić, nie możesz nad tym pracować. A jeśli nie planujesz z wyprzedzeniem rozwinąć umiejętności, których potrzebujesz na wybranym kursie życiowym, nie będziesz w stanie osiągnąć wszystkiego, czego chcesz.

Powód planowania osobistego rozwoju jest zatem bardzo prosty: tylko Ty wiesz, co chcesz osiągnąć, a klucz do osiągnięcia tego jest w twoich rękach poprzez podejmowane działania. Planowanie tego, co musisz zrobić, aby osiągnąć swoje cele, jest kluczowym krokiem w tym procesie.

Wiele osób może najpierw spotkać osobiste plany rozwoju w ramach studiów lub w pracy. Ale planowanie tego, co musisz zrobić, aby się poprawić lub zmienić, jest ważne nie tylko w sytuacjach formalnych. Może również pomóc w życiu osobistym.

Więcej możesz dowiedzieć się na naszym wpisie o elementach planu rozwoju osobistego:

https://rozwojosobisty.net.pl/elementy-planu-rozwoju-osobistego/

Liczba wyświetleń: 963

3 thoughts on “Planowanie rozwoju osobistego

  1. Pingback: Przegląd planów rozwoju osobistego | Rozwój osobisty

  2. Pingback: Rozwijanie osobistej wizji: definiowanie sukcesu | Rozwój osobisty

  3. Pingback: Identyfikacja obszarów rozwoju osobistego | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *