Elementy planu rozwoju osobistego

Istnieje wiele rzeczy, które musisz uwzględnić w planie rozwoju.

1. Jasna wizja tego, gdzie chcesz być i dlaczego?

Bardzo pomocne jest zastanowienie się, gdzie chcesz być i co chcesz robić. Przydatne może być myślenie w kategoriach różnych okresów: na przykład jeden miesiąc, sześć miesięcy, rok, pięć lat.

Pomocne jest także, aby twoja wizja była jak najbardziej szczegółowa we wszystkich dziedzinach życia: karierze, gdzie chcesz mieszkać, hobby, a nawet relacjach. Im więcej szczegółów możesz podać, aż do tego, jak się z tym poczujesz, tym łatwiej będzie ci utrzymać wizję w trudnych czasach.

2. Dobre zrozumienie umiejętności potrzebnych do rozwinięcia wizji

Następnym krokiem do twojego osobistego planu rozwoju jest zastanowienie się, jakie umiejętności musisz rozwinąć i dlaczego jest to ważne dla osiągnięcia twojej wizji .

Na przykład:

  • Czy potrzebujesz pewnych umiejętności, aby znaleźć daną pracę lub awansować w danej pracy?
  • Czy planujesz mieszkać za granicą i dlatego musisz rozwijać swoje umiejętności językowe?
  • Czy starasz się poradzić sobie z określoną sytuacją i potrzebujesz nowych umiejętności, aby pomóc?
  • Czy powiedziano ci, że brakuje ci konkretnych umiejętności i musisz je rozwijać, aby skutecznie współpracować z innymi lub samodzielnie?

Ważne jest, aby upewnić się, że umiejętności, na które celujesz, są wyraźnie powiązane z celem, który z kolei jest powiązany z twoją wizją. Bez tej jasności twoje osobiste wysiłki rozwojowe mogą się nie powieść. W szczególności nie możesz skoncentrować się na odpowiednich umiejętnościach lub być w pełni świadomy swoich ram czasowych.

3. Jasne wyobrażenie o standardzie, który musisz osiągnąć, oraz o tym, jak różni się on od obecnego standardu

Różnica między tym, gdzie jesteś teraz, a tym, gdzie musisz być, mówi o wielkości zadania . Wpływa zatem na to, jak długo to zajmie, a także na ile wysiłku trzeba włożyć.

Na przykład, jeśli planujesz za rok wyjechać za granicę lub podróżować, być może będziesz musiał rozwinąć swoje umiejętności językowe. Ale:

  • Jak bardzo jest to dla mnie ważne?
  • Jak ważne jest teraz, aby go rozwijać?

Dodaj razem (lub pomnóż) wyniki dla dwóch pytań dla każdego obszaru, a będziesz miał o wiele lepsze pojęcie, na których obszarach należy się skupić w pierwszej kolejności, ponieważ są one albo ważniejsze, albo bardziej krytyczne pod względem czasu.

4. Szczegółowy pomysł, jak dotrzeć z miejsca, w którym jesteś teraz, dla każdej umiejętności lub obszaru, do miejsca, w którym chcesz się znaleźć

Wydaje się to oczywiste, ale musisz wiedzieć, w jaki sposób dojdziesz z punktu (a) do punktu (b): gdzie jesteś teraz, gdzie chcesz być. Na przykład, czy zamierzasz zapisać się na jakiś kurs? Ucz się online, być może korzystając z witryny takiej jak ta?

Podobnie jak w przypadku twojej wizji, pomocne może być rozbicie tego na czas: co zrobisz na drodze do osiągnięcia ostatecznych celów za miesiąc / sześć miesięcy / rok? Ułatwia to sprawdzanie i śledzenie postępów.

Liczba wyświetleń: 1103

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *