Co to są testy psychometryczne?

Wiele miejsc pracy przyciąga dużą liczbę podań, a pracodawcy muszą oceniać grupy kandydatów w uczciwy i skuteczny sposób, aby mogli zdecydować, z którymi kandydatami porozmawiać. Testy psychometryczne umożliwiają pracodawcom wybór kandydatów w sposób uczciwy i bezstronny, w oparciu o obszerną analizę stanowiska oraz przegląd umiejętności i cech wymaganych do skutecznego pełnienia roli.

Istnieje kilka różnych rodzajów testów, a pracodawcy często używają więcej niż jednego typu, w zależności od wymagań stanowiska.


Kwestionariusze behawioralne

Kwestionariusze te dotyczą Ciebie i Twoich osiągnięć, zainteresowań i doświadczeń. Twoje odpowiedzi są porównywane z cechami, które zostały zidentyfikowane jako niezbędne do roli, o którą się ubiegasz. Będziesz musiał odpowiedzieć na pytania wielokrotnego wyboru dotyczące aspektów Twojej historii pracy, wykształcenia, zainteresowań, przeszłych doświadczeń itp.

Na przykład możesz zostać poproszony o rozważenie serii stwierdzeń i stwierdzenie, czy:

 • Zdecydowanie się nie zgadzam
 • Nie zgadzać się
 • Neutralny
 • Zgodzić się
 • Stanowczo się zgadzam

Oświadczenia mogą obejmować takie rzeczy, jak:

 1. Lubię uprawiać sporty zespołowe
 2. Wolę unikać konfliktów
 3. Praca jest najważniejszą rzeczą w moim życiu

Nie potrzebujesz żadnego wcześniejszego doświadczenia, aby dobrze sobie radzić w tego typu kwestionariuszu , a ponieważ wymaga on odpowiedzi na pytania dotyczące twoich preferencji, pochodzenia i doświadczenia, nie jest to coś, czego można się nauczyć ani praktykować.

Zachęcamy do odpowiadania na pytania tak szczerze, jak to tylko możliwe, nawet jeśli kuszące jest zgadywanie, czego szuka pracodawca . Problem z brakiem uczciwej odpowiedzi polega na tym, że jeśli przejdziesz do etapu rozmowy kwalifikacyjnej, bardzo trudno będzie Ci poprzeć odpowiedzi, których udzieliłeś.

Na przykład, jeśli zdecydowanie zgadzasz się z powyższym stwierdzeniem 1, pracodawca spodziewałby się, że zobaczy to dowód w twoim CV w postaci członkostwa w drużynach sportowych w szkole i na uczelni.

Podobnie, zdecydowanie zgadzanie się ze Stwierdzeniem 3 może okazać się trudne, chyba że praca naprawdę jest najważniejszą rzeczą w twoim życiu, a ty masz udokumentowane zdeterminowanie, by cię wspierać.

Kwestionariusze behawioralne odgrywają istotną rolę w podejmowaniu decyzji, czy posiadasz cechy osobiste, których poszukuje pracodawca. Mogą również określić, czy będziesz pasować do organizacji. Ogólnie rzecz biorąc, style zarządzania są mniej autokratyczne niż kiedyś, a przechodzenie w kierunku bardziej opartych na wiedzy zawodów oznacza, że ​​pracodawcy cenią cechy osobiste, takie jak motywacja własna i gotowość do wzięcia odpowiedzialności.

Ponadto większość organizacji jest zmuszonych do częstych zmian, jeśli chcą pozostać konkurencyjne, a pracownicy, którzy są elastyczni i elastyczni, są bardzo poszukiwani.

Testy umiejętności / predyspozycji

Te rodzaje testów składają się z pytań wielokrotnego wyboru i są ściśle określone w czasie.

Można je podzielić w następujący sposób:

 • Pytania werbalne mogą obejmować pisownię, gramatykę i rozumienie tekstu.
 • Pytania numeryczne lub matematyczne mogą mieć różny poziom trudności, od pomiaru podstawowych umiejętności arytmetycznych po sprawdzenie wiedzy i zrozumienia bardziej złożonych formuł, wykresów i statystyk, które są istotne dla Twojej branży.
 • Abstrakcyjne pytania rozumowe podważają twoją zdolność rozwiązywania problemów.
 • Pytania dotyczące zdolności przestrzennych mogą zidentyfikować Twoją zdolność do rozwiązywania problemów wizualnych i rozumienia geometrii. Umiejętności te mogą być przydatne dla architektów, grafików i planistów.
 • Pytania z mechanicznym rozumowaniem to kolejna forma pytań, które zwykle pojawiają się tylko w testach umiejętności specyficznych dla danej branży. Będą one oceniać twoją ogólną i dogłębną znajomość zasad mechaniki.

Powyższe pytania zazwyczaj mają format wielokrotnego wyboru. 

Ponadto możesz zostać poproszony o wykonanie bardziej otwartych zadań.

 • Elementy testowe diagnostyki błędów są prawie wyłącznie używane w określonych testach do oceny technicznej wiedzy na temat określonych systemów, takich jak rury, okablowanie, obliczenia i sterowanie. Otrzymujesz scenariusz, w którym coś poszło nie tak z konfiguracją techniczną i musisz określić, gdzie leży usterka.
 • Zadania sprawdzania danych mogą być zawarte w teście umiejętności pracy, aby sprawdzić zdolność do czytania i sprawdzania zestawów danych. Możesz zostać poproszony o zrobienie tego rodzaju testu, jeśli ubiegasz się o pracę w biurze, administracji lub mediach.

Istnieje wiele strategii, dzięki którym możesz poprawić swoje umiejętności i wykazać się najlepszymi wynikami w teście umiejętności zawodowych. Wymagane umiejętności mogą się różnić w zależności od egzaminu, ale wyniki w jakimkolwiek teście predyspozycji do pracy przyniosą korzyści. Biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych obecnie testów, nie możemy uogólniać strategii, którą można jednolicie zastosować do wszystkich testów, jednak wykonanie testów praktycznych może znacznie poprawić Twój wynik.


Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do różnego rodzaju testów umiejętności zawodowych:

Zapoznaj się z podstawowymi pojęciami

Na przykład, jeśli przygotowujesz się do testu umiejętności numerycznych , naucz się na pamięć wszystkich podstawowych zasad i formuł i dobrze zdawaj sobie sprawę z pojęć matematycznych, które mogą się pojawić.

Jeśli przygotowujesz się do testu umiejętności werbalnych , przestudiuj podstawowe pojęcia gramatyczne, takie jak części mowy, czasowniki, czasy, zgodność podmiot-czasownik i klauzule. Większość testów zdolności werbalnych wymaga również dobrej znajomości słownictwa, więc odśwież swój język, koncentrując się na terminach, które mogą pojawić się w Twojej dziedzinie pracy.

Zdobywaj kolejne poziomy trudności

Zacznij od praktycznych testów umiejętności zawodowych na niższym poziomie i powoli zwiększaj poziom trudności. Ta metoda pomoże Ci zidentyfikować słabe obszary i stopniowo i systematycznie je poprawiać, aby poprawić swoje wyniki. Testy umiejętności praktycznych na różnych poziomach są dostępne online, zarówno w wersji online, jak i drukowanej.

Naucz się strategii

Skorzystaj z porad ekspertów ds. Umiejętności zawodowych i poznaj strategie, które mogą pomóc w szybszym i dokładniejszym rozwiązaniu pytań testowych. Te strategie pomagają skupić energię tam, gdzie jest potrzebna, i określić najskuteczniejsze podejście do rozwiązania każdego pytania.

Skorzystaj z odpowiedzi

Ta taktyka może zaoszczędzić czas na zadawaniu pytań, co do których nie masz pewności. Niektóre odpowiedzi będą wyraźnie błędne i można je szybko usunąć, dzięki czemu łatwiej i szybciej będzie można znaleźć właściwą odpowiedź. W przypadku problemów numerycznych może być możliwe wybranie jednej opcji odpowiedzi, która Twoim zdaniem jest prawdopodobnie poprawna, i zastosowanie jej do równania zawartego w pytaniu. Jeśli Twoja odpowiedź nie jest prawidłowa, możesz przejść do innej opcji.

Uważaj na negatywne oznaczanie

Większość testów umiejętności zawodowych zawiera oceny negatywne. Przy wprowadzonym schemacie ocen negatywnych istnieje szansa na utratę któregokolwiek z twoich ocen uzyskanych z poprzednich poprawnie udzielonych pytań. Oznacza to, że zła odpowiedź jest gorsza niż jej brak. Ogólna zasada dotycząca testów z oceną negatywną polega na zadawaniu pytania tylko wtedy, gdy czujesz, że istnieje co najmniej 50-50 szans na uzyskanie poprawnej odpowiedzi.

Te pięć wskazówek pomoże Ci przygotować się do testów psychometrycznych, z którymi będziesz musiał się zmierzyć w ramach procesu rekrutacyjnego.


Dobrym sposobem na przygotowanie mogą też być szkolenia polecamy stronę http://www.szkolenia24h.pl/

One thought on “Co to są testy psychometryczne?

 1. Pingback: Co to są umiejętności zbywalne? | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *