Co to jest empatia?

Empatia to najprościej mówiąc świadomość uczuć i emocji innych ludzi. Jest to kluczowy element inteligencji emocjonalnej , związku między sobą a innymi, ponieważ jest to sposób, w jaki my jako jednostki rozumiemy to, czego doświadczają inni, tak jakbyśmy sami to odczuwali .

Empatia wykracza daleko poza współczucie , które można uznać za „uczucie do kogoś”. Natomiast empatia to „odczuwanie” tej osoby za pomocą wyobraźni.


Elementy empatii

Daniel Goleman zidentyfikował pięć kluczowych elementów empatii.

 1. Zrozumieć innych
 2. Rozwijanie innych
 3. Zorientowanie na usługi
 4. Wykorzystanie różnorodności
 5. Świadomość polityczna

1. Zrozumieć innych

Być może właśnie to większość ludzi rozumie przez „empatię”: słowami Golemana „wyczuwanie uczuć i perspektyw innych oraz aktywne zainteresowanie ich troskami”. Ci, którzy to robią:

 • Dostrój się do emocjonalnych wskazówek. Dobrze słuchają, a także zwracają uwagę na komunikację niewerbalną, niemal podświadomie odbierając subtelne wskazówki. Więcej informacji można znaleźć na naszych stronach poświęconych umiejętnościom słuchania i komunikacji niewerbalnej .
 • Okazuj wrażliwość i zrozum perspektywy innych. Nigdy nie krytykuj mężczyzny, dopóki nie przejdziesz milę w jego mokasynach. Przysłowie Indian amerykańskich
 • Potrafią pomagać innym ludziom w oparciu o zrozumienie ich potrzeb i uczuć.

To wszystko są umiejętności, które możesz rozwijać, ale tylko wtedy, gdy chcesz. Niektórzy ludzie mogą wyłączyć swoje emocjonalne anteny, aby uniknąć przytłoczenia uczuciami innych.

Na przykład w brytyjskiej służbie zdrowia doszło do wielu skandali, w których zarzucano pielęgniarkom i lekarzom, że nie dbają o pacjentów. Być może byli tak nadmiernie narażeni na potrzeby pacjentów, bez odpowiedniego wsparcia, że ​​zamykali się z obawy, że nie będą w stanie sobie z nimi poradzić.


2. Rozwijanie innych

Rozwijanie innych oznacza reagowanie na ich potrzeby i obawy oraz pomaganie im w osiągnięciu pełnego potencjału. Osoby posiadające umiejętności w tej dziedzinie zazwyczaj:

 • Nagradzaj i chwal ludzi za ich mocne strony i osiągnięcia oraz dostarczaj konstruktywnych informacji zwrotnych, których celem jest skupienie się na sposobach poprawy. 
 • Zapewnij opiekę mentorską i coaching, aby pomóc innym rozwinąć swój pełny potencjał. Więcej informacji na naszych stronach poświęconych szkolenią coachingowym.
 • Zapewnij zadania rozciągające, które pomogą ich zespołom w rozwoju. Zobacz naszą stronę dotyczącą umiejętności delegowania .

3. Zorientowanie na usługę

Skierowana przede wszystkim do sytuacji w pracy, orientacja na usługi oznacza stawianie na pierwszym miejscu potrzeb klientów i szukanie sposobów na poprawę ich satysfakcji i lojalności.

Ludzie, którzy mają takie podejście, będą „iść o krok dalej” dla klientów. Będą naprawdę rozumieć potrzeby klientów i robią wszystko, co w ich mocy, aby im pomóc.

W ten sposób mogą stać się „zaufanym doradcą” klientów, rozwijając długoterminowe relacje między klientem a organizacją. Może się to zdarzyć w każdej branży i w każdej sytuacji.

Istnieje wiele sytuacji niezwiązanych z pracą, które wymagają od nas pomocy innym w jakiś sposób, w których stawianie ich potrzeb w centrum uwagi może pozwolić nam spojrzeć na sytuację inaczej i być może zaoferować bardziej przydatne wsparcie i pomoc.


4. Wykorzystywanie różnorodności

Wykorzystywanie różnorodności oznacza możliwość tworzenia i rozwijania możliwości poprzez różnych ludzi, uznając i świętując fakt, że wszyscy wnosimy coś innego do stołu.

Wykorzystywanie różnorodności nie oznacza, że ​​traktujesz wszystkich dokładnie w ten sam sposób, ale dostosowujesz sposób interakcji z innymi do ich potrzeb i uczuć.

Osoby z tą umiejętnością szanują i dobrze odnoszą się do wszystkich, niezależnie od ich pochodzenia. Z reguły postrzegają różnorodność jako szansę, rozumiejąc, że zróżnicowane zespoły pracują znacznie lepiej niż zespoły bardziej jednorodne.

Ludzie, którzy są dobrzy w wykorzystywaniu różnorodności, także rzucają wyzwanie nietolerancji, uprzedzeniom i stereotypom, kiedy to widzą, tworząc atmosferę opartą na szacunku dla wszystkich.


5. Świadomość polityczna

Wiele osób postrzega umiejętności „polityczne” jako manipulacyjne, ale w najlepszym sensie „polityczne” oznacza wyczuwanie i reagowanie na emocjonalne prądy grupy i relacje władzy.

Świadomość polityczna może pomóc jednostkom w skutecznym kierowaniu relacjami organizacyjnymi, umożliwiając im osiągnięcie tego, co wcześniej zawiodło innym.


Empatia i współczucie

Istnieje ważna różnica między empatią i współczuciem.

Współczucie to dla kogoś: dostrzeganie jego cierpienia i uświadomienie sobie, że cierpi. Współczucie przejęło element działania, któremu brakuje współczucia, ale korzeń słów jest ten sam.

Z kolei empatia polega na doświadczaniu tych uczuć na sobie, tak jakbyś był tą osobą, dzięki sile wyobraźni.

Trzy rodzaje empatii

Psychologowie zidentyfikowali trzy typy empatii: empatia poznawcza, empatia emocjonalna i empatia współczująca.

 • Empatia poznawcza to rozumienie czyichś myśli i emocji w bardziej racjonalnym niż emocjonalnym sensie.
 • Empatia emocjonalna jest również znana jako zarażenie emocjonalne i polega na „łapaniu” cudzych uczuć, więc dosłownie je też czujesz.
 • Współczująca empatia to zrozumienie czyichś uczuć i podjęcie odpowiednich działań, aby pomóc.
Liczba wyświetleń: 730

6 thoughts on “Co to jest empatia?

 1. Pingback: 5 kluczowych umiejętności potrzebnych do kariery w HR - Biznes gospodarka firmy

 2. Pingback: Zarządzanie zmianami | Rozwój osobisty

 3. Pingback: Co to jest refleksja? | Rozwój osobisty

 4. Pingback: Jak prowadzić trudne rozmowy? | Rozwój osobisty

 5. Pingback: Rodzaje empatii | Rozwój osobisty

 6. Pingback: Co to jest poradnictwo? | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *