Komunikacja niewerbalna

Kiedy mówimy o „komunikacji”, często mamy na myśli „to, co mówimy”: słowa, których używamy. Jednak komunikacja międzyludzka to znacznie więcej niż wyraźne znaczenie słów i informacje lub przesłanie, które przekazują. Obejmuje także ukryte komunikaty, zamierzone lub nie, które są wyrażane poprzez zachowania niewerbalne.

Komunikacja niewerbalna obejmuje mimikę twarzy, ton i ton głosu, gesty wyrażane poprzez język ciała oraz fizyczny dystans między osobami komunikującymi się.

Te niewerbalne sygnały mogą dostarczać wskazówek i dodatkowych informacji oraz znaczenia poza komunikacją mówioną (werbalną). Rzeczywiście, niektóre szacunki sugerują, że około 70 do 80% komunikacji odbywa się niewerbalnie!

Korzystanie z komunikacji niewerbalnej

Komunikacja niewerbalna pomaga ludziom:

 • Wzmacniaj lub modyfikuj wypowiedziane słowa.

  Na przykład ludzie mogą energicznie kiwać głową, mówiąc „Tak”, aby podkreślić, że zgadzają się z drugą osobą. Wzruszenie ramion i smutny wyraz twarzy, gdy mówi „Nic mi nie jest, dziękuję” może w rzeczywistości oznaczać, że nie jest w porządku!
 • Przekaż informacje o ich stanie emocjonalnym.

  Twój wyraz twarzy, ton głosu i język ciała mogą często powiedzieć ludziom, jak się czujesz, nawet jeśli prawie nie powiedziałeś ani słowa. Zastanów się, jak często komuś powiedziałeś: „Nic ci nie jest? Wyglądasz trochę przygnębiony ”.Wiemy, jak ludzie czują się dzięki komunikacji niewerbalnej.
 • Zdefiniuj lub wzmocnij relacje między ludźmi.

  Jeśli kiedykolwiek widziałeś rozmawiającą parę siedzącą, być może zauważyłeś, że mają one tendencję do „odzwierciedlania” swojej mowy ciała. Trzymają ręce w podobnych pozycjach, jednocześnie się uśmiechają i pełniej odwracają się ku sobie. Ruchy te wzmacniają ich związek: budują relacje i pomagają im poczuć się bardziej połączeni.
 • Przekaż opinię drugiej osobie.

  Uśmiechy i skinienia głową mówią komuś, że słuchasz i zgadzasz się z tym, co mówi. Ruch i gesty rąk mogą wskazywać, że chcesz mówić. Te subtelne sygnały przekazują informacje delikatnie, ale wyraźnie.
 • Reguluj przepływ komunikacji.

  Istnieje wiele sygnałów, których używamy, aby powiedzieć ludziom, że skończyliśmy mówić lub że chcemy mówić. Zdecydowane skinienie głową i mocne zamknięcie ust świadczy na przykład, że nie mamy nic więcej do powiedzenia. Nawiązanie kontaktu wzrokowego z przewodniczącym spotkania i lekkie skinienie głową wskaże, że chcesz zabrać głos.

Nauka języka

Wiele popularnych książek na temat komunikacji niewerbalnej przedstawia ten temat tak, jakby był to język, którego można się nauczyć, co sugeruje, że gdyby znane były znaczenie każdego skinienia głowy, ruchu oczu i gestu, prawdziwe uczucia i intencje danej osoby byłyby być zrozumianym.

To oczywiście prawda.

Niestety interpretacja komunikacji niewerbalnej nie jest taka prosta.

Jako nasza strona komunikacji interpersonalnej, komunikacja niewerbalna nie jest językiem o ustalonym znaczeniu. Jest pod wpływem kontekstu, w którym występuje, i napędzany przez niego. Dotyczy to zarówno miejsca, jak i ludzi, których to dotyczy, a także kultury.

Na przykład skinienie głową między kolegami na posiedzeniu komitetu może oznaczać coś zupełnie innego niż wtedy, gdy ta sama czynność jest używana do powitania kogoś w zatłoczonym pokoju, a także wtedy, gdy dwie osoby prowadzą rozmowę towarzyską.

Komunikacja niewerbalna może być również świadoma i nieświadoma. Wyraz twarzy jest szczególnie trudny do kontrolowania, ponieważ nie widzimy siebie, aby wiedzieć, co robimy. Możemy więc komplikować komunikację, próbując przekazać jedną wiadomość świadomie, podczas gdy w rzeczywistości nieświadomie przekazujemy zupełnie inną.

Komunikacja interpersonalna jest jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ zwykle nie jest możliwe dokładne zinterpretowanie gestu lub wypowiedzi . Komunikacja niewerbalna składa się z pełnego pakietu wyrażeń, ruchów rąk i oczu, postaw i gestów, które należy interpretować wraz z mową.


Rodzaje komunikacji niewerbalnej

Istnieje wiele różnych rodzajów komunikacji niewerbalnej. Zawierają:

 • Ruchy ciała, na przykład gesty rąk lub kiwanie głową lub potrząsanie głową, które są często najłatwiejszym do kontrolowania elementem komunikacji niewerbalnej;
 • Postawa ciała lub sposób, w jaki stoisz lub siedzisz, czy masz skrzyżowane ręce i tak dalej;
 • Kontakt wzrokowy , w którym ilość kontaktu wzrokowego często determinuje poziom zaufania i wiarygodności;
 • Parajęzyk lub aspekty głosu poza mową, takie jak wysokość, ton i szybkość mówienia;
 • Bliskość lub przestrzeń osobista, która determinuje poziom intymności i która jest bardzo zróżnicowana kulturowo;
 • Wyraz twarzy , w tym uśmiech, marszczenie brwi i mruganie, które bardzo trudno jest świadomie kontrolować. Co ciekawe, szeroki wyraz twarzy, który pokazuje silne emocje, takie jak strach, złość i szczęście, jest taki sam na całym świecie; i
 • Zmiany fizjologiczne , na przykład możesz się pocić lub częściej mrugać, gdy jesteś zdenerwowany, a także prawdopodobnie zwiększy się tętno. Są one prawie niemożliwe do świadomej kontroli i dlatego są bardzo ważnym wskaźnikiem stanu psychicznego.

Podsumowując…

Komunikacja niewerbalna jest niezwykle złożoną, ale integralną częścią ogólnych umiejętności komunikacyjnych. Jednak ludzie często są całkowicie nieświadomi swojego niewerbalnego zachowania.

Podstawowa świadomość niewerbalnych strategii komunikacyjnych, wykraczająca poza to, co faktycznie zostało powiedziane, może pomóc poprawić interakcję z innymi. Znajomość tych znaków może być wykorzystywana do zachęcania ludzi do mówienia o swoich obawach i może prowadzić do większego wspólnego zrozumienia, co jest przecież celem komunikacji.

Więcej możesz się dowiedzieć na szkoleniach z tematyką komunikacji.

Liczba wyświetleń: 791

4 thoughts on “Komunikacja niewerbalna

 1. Pingback: Umiejętności komunikacji werbalnej | Rozwój osobisty

 2. Pingback: Umiejętności konwersacyjne | Rozwój osobisty

 3. Pingback: Język ciała, postawa i bliskość | Rozwój osobisty

 4. Pingback: Rozwijanie umiejętności interpersonalnych u dzieci | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *