Rozwiązywanie konfliktów i mediacja

Konflikt, a dokładniej konflikt międzyludzki, jest faktem życiowym, a zwłaszcza życia organizacyjnego. Często pojawia się bardziej, gdy ludzie są zestresowani, na przykład, gdy na horyzoncie zachodzą zmiany lub gdy wszyscy są pod presją z powodu zbliżającego się terminu.

Konflikt może jednak powstać również w związkach i sytuacjach poza pracą.

Radzenie sobie z konfliktami w sposób, który prowadzi do zwiększonego stresu, może być szkodliwe dla zdrowia. Słabe zarządzanie konfliktami może prowadzić do zwiększonej produkcji kortyzolu, hormonu stresu, a także powodować stwardnienie tętnic, co prowadzi do zwiększonego ryzyka zawału serca i wysokiego ciśnienia krwi.

Nauka radzenia sobie z konfliktami w pozytywny i konstruktywny sposób, bez nadmiernego stresu, jest zatem ważnym sposobem na poprawę samopoczucia i relacji.


Co to jest konflikt?

Konflikt interpersonalny został zdefiniowany jako:

„Wyrażona walka między co najmniej dwiema współzależnymi stronami, które dostrzegają niekompatybilne cele, ograniczone zasoby i ingerencję drugiej strony w osiąganie swoich celów”.

Nieznaczne rozebranie tego oznacza, że ​​aby spór przerodził się w konflikt, muszą być:

  • Jakiś element komunikacji: wspólne zrozumienie, że istnieje spór;
  • Dobro zaangażowanych osób musi w jakiś sposób od siebie zależeć. Nie oznacza to, że muszą mieć równą władzę: kierownik i podwładny mogą być równie współzależni jak małżeństwo;
  • Zaangażowane osoby dostrzegają, że ich cele są nie do pogodzenia, co oznacza, że ​​nie można ich obu osiągnąć;
  • Konkurują o zasoby; oraz
  • Każdy postrzega drugiego jako ingerującego w osiągnięcie ich celów.

Konflikt nie zawsze jest czymś złym


Konflikt może być destrukcyjny, prowadząc ludzi do rozwijania negatywnych uczuć do siebie nawzajem i wydawania energii na konflikt, który można by lepiej spożytkować gdzie indziej. Może również pogłębiać różnice i prowadzić grupy do polaryzacji na pozycje albo/albo.

Jednak dobrze zarządzany konflikt może być również konstruktywny, pomagając „oczyścić powietrze”, uwalniając emocje i stres oraz rozwiązując napięcie, zwłaszcza jeśli zaangażowane osoby wykorzystują to jako okazję do lepszego zrozumienia i wspólnego wyjścia z konfliktu sytuacja.


Nasze strony poświęcone rozwiązywaniu konfliktów, krytyce i mediacji zapewniają porady i wsparcie w radzeniu sobie z konfliktami i innymi potencjalnie trudnymi sytuacjami:01 — Konflikt i rozwiązywanie konfliktów

Są chwile, kiedy ważna jest umiejętność porozumiewania się w trudnych okolicznościach.

Chociaż wielu z nas wolałoby uniknąć trudnych rozmów, czasami nie jest to możliwe. Na przykład kierownik może być zmuszony powiedzieć komuś, że jest zwalniany, albo dziecko przyzna się rodzicom, że ma problemy w szkole.

Nasza strona poświęcona komunikacji w trudnych okolicznościach zawiera porady, jak radzić sobie z tymi trudnymi rozmowami bez powodowania konfliktów.

Zanim zaczniesz rozwiązywać jakikolwiek konflikt, musisz być w stanie zrozumieć jego źródło, a zatem i rodzaj konfliktu.

Nasza strona Wprowadzenie do rozwiązywania konfliktów wyjaśnia, że ​​istnieją trzy rodzaje konfliktów: osobisty, często dotyczący wartości i relacji; konflikty instrumentalne, o to, jak osiągnąć cele; i konflikty interesów. Wprowadza również kilka pomysłów na strategie rozwiązywania konfliktów.


02 – Skargi i krytyka

Skargi i krytyka mogą nie brzmieć tak, jakby naturalnie pasowały do ​​rozwiązywania konfliktów. Ale w prawdziwym życiu zarówno skargi, jak i krytyka mogą być źródłem poważnych konfliktów, a umiejętność skutecznego narzekania i krytykowania w sposób, który nie powoduje konfliktów, jest bardzo przydatną umiejętnością interpersonalną.

Nasza strona poświęcona konstruktywnej krytyce zawiera porady, jak przedstawiać krytykę w sposób, który umożliwi jej wysłuchanie i podjęcie działań, a strona poświęcona radzeniu sobie z krytyką wyjaśnia, jak spokojnie słuchać i akceptować krytykę, nawet jeśli nie jest ona wyrażona w sposób konstruktywny. Przydatna może być również nasza strona dotycząca przekazywania i otrzymywania opinii .


03 Umiejętności mediacyjne

Czasami nieformalne rozwiązanie konfliktu nie wystarczy.

Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy wyjść z sytuacji konfliktowej i poprosić kogoś bardziej wykwalifikowanego o mediację. Chociaż większość z nas nie zostanie wezwana do mediacji w konflikcie międzynarodowym, a nawet problemie stosunków przemysłowych, rozwinięcie pewnych umiejętności mediacyjnych może być pomocne, gdy konflikt przekroczy normalny poziom.


Konflikt jest faktem życiowym

Nieporozumienia międzyludzkie są faktem, co oznacza, że ​​tak samo jest z konfliktami międzyludzkimi.

Uczenie się radzenia sobie w trudnych sytuacjach, aby stały się bardziej pozytywne i dobrze radziły sobie z krytyką, może pomóc w uniknięciu pewnych konfliktów. Rozwijanie umiejętności rozwiązywania konfliktów i mediacji może również pomóc w zapewnieniu, że konflikt stanie się pozytywnym doświadczeniem, a nie negatywnym.

Polecamy szkolenia związane z rozwiązywaniem konfliktów.

One thought on “Rozwiązywanie konfliktów i mediacja

  1. Pingback: Umiejętności negocjacyjne i perswazyjne | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *