Umiejętności negocjacyjne i perswazyjne

Od czasu do czasu, kiedy ludzie są razem, na pewno pojawią się konflikty i nieporozumienia. Ludzie mają różne potrzeby, pragnienia, cele i przekonania, a czasem się ze sobą kłócą.

Negocjacje to proces, który można wykorzystać do rozwiązywania i rozwiązywania sporów między ludźmi oraz do znajdowania wspólnej płaszczyzny.

Bez negocjacji takie konflikty mogą prowadzić do kłótni i urazy, w wyniku której jedna lub wszystkie strony poczują się niezadowolone. Celem negocjacji jest próba osiągnięcia porozumienia bez stwarzania przyszłych barier w komunikacji.

Pracować razem


Negocjacje „w starym stylu” polegały na próbie „wygranej”, zwykle poprzez proces, który ustanowił „wspólną płaszczyznę”, w której obie strony dały coś, nie schodząc poniżej „dolnej linii”.

Ostatnio zmieniły się style negocjacyjne i uznano, że wspólna praca w celu znalezienia naprawdę dobrego rozwiązania może być lepsza dla obu stron.


Zrozumienie negocjacji

Nasze strony negocjacyjne mają na celu pomóc w zrozumieniu procesu negocjacji oraz tego, jak skutecznie negocjować.

Pomogą ci również zrozumieć znaczenie dobrej komunikacji i dlaczego podejście korzystne dla obu stron może odnieść większy sukces niż inne podejścia w negocjacjach.01 – Co to są negocjacje?

Negocjacje nie zawsze muszą być formalne, ale mogą pomóc, jeśli przejdziesz podobny zestaw etapów w dowolnym procesie negocjacyjnym.

Nasza strona Co to są negocjacje? wyjaśnia te etapy.

Omawia również znaczenie postaw, wiedzy i umiejętności interpersonalnych w prowadzeniu udanych negocjacji.
02 – Negocjacje w działaniu

Istnieje wiele różnych podejść do negocjacji. Dwie główne opcje to wygrana-przegrana lub targowanie się i negocjacje typu wygrana-wygrana.

03 – Analiza transakcyjna

Analiza Transakcyjna to technika psychologiczna spopularyzowana przez dr Thomasa Harrisa w jego książce „Jestem OK, Ty jesteś OK”.

Analiza transakcyjna jest przydatnym wsparciem w zrozumieniu, dlaczego negocjacje typu win-win mają większe szanse powodzenia.

04 – Unikanie nieporozumień w negocjacjach

Jak w każdym procesie komunikacji, w negocjacjach mogą pojawić się nieporozumienia i są one częstą przyczyną zerwania negocjacji.

05 – Negocjacje rówieśnicze

Wyrażenie „ negocjacje rówieśnicze ” to termin używany w negocjacjach rówieśniczych, często wśród młodych ludzi, chociaż może być również z powodzeniem stosowany w miejscu pracy lub na wolontariacie.

Chodzi o to, aby wykorzystać umiejętności wymagane do formalnych negocjacji, aby rozwiązać trudności między jednostkami, zanim staną się poważnymi konfliktami.

06 — Umiejętności perswazji i wpływania

Kluczową częścią umiejętności skutecznego negocjowania jest umiejętność przekonywania i wpływania na innych.

Opracowanie rozwiązania, w którym wszyscy wygrywają, to znacznie więcej niż po prostu złożenie oferty na stole i czekanie na odpowiedź drugiej strony. Umiejętność skutecznego opowiadania się za sugestią i przekonywania innych o jej zaletach ma kluczowe znaczenie.


Negocjacje, konflikty i mediacje

Wiele umiejętności interpersonalnych jest ze sobą ściśle powiązanych.

Umiejętności negocjacyjne są prawdopodobnie szczególnie ściśle powiązane z umiejętnościami rozwiązywania konfliktów i mediacji. Jeśli na przykład twoje negocjacje się nie powiodą, być może będziesz musiał skorzystać z umiejętności rozwiązywania konfliktów. Jeśli próbujesz rozwiązać sytuację konfliktową, prawdopodobnie odkryjesz, że używasz technik negocjacyjnych, a w szczególności technik związanych z próbą znalezienia rozwiązania korzystnego dla wszystkich.

Dlatego przed rozpoczęciem negocjacji warto zapoznać się z częścią naszej sekcji dotyczącej rozwiązywania konfliktów i mediacji .


Umiejętności formalne czy nieformalne?

Umiejętności negocjacyjne, takie jak rozwiązywanie konfliktów i umiejętności mediacyjne, są nie tylko dla międzynarodowych mężów stanu, czy nawet urzędników związkowych.

Umiejętności negocjacyjne mogą być przydatne w wielu sytuacjach w domu i w pracy, takich jak ustalanie czasu, w którym nastolatek musi być w domu lub dyskusja, kto będzie siedział w nowym biurze.

Kluczową kwestią jest dążenie i negocjowanie rozwiązania korzystnego dla wszystkich: takiego, które daje coś każdemu i miejmy nadzieję, że razem zapewni lepszy wynik, niż ktokolwiek mógłby osiągnąć samodzielnie.

Polecamy szkolenia związane z negocjacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *