Radzenie sobie z agresją

Niestety wielu z nas ma do czynienia z agresywnymi ludźmi, czy to w ramach naszej pracy, czy w trakcie codziennego życia. Rodzice małych dzieci często borykają się z frustracją i agresją na co dzień – ale może to być łatwiejsze do opanowania niż agresja u innego dorosłego! W końcu to nie do przyjęcia, by dać dorosłemu „chwilę przerwy”, nawet jeśli myślisz, że to prawdopodobnie pomogłoby wam obojgu.

W przypadku agresji ważne jest, aby odpowiednio zareagować. Udzielenie odpowiedzi ze złością prawie na pewno zaostrzy sytuację i utrudni jej rozładowanie – co prawie na pewno potwierdzą rodzice małych dzieci. Ta strona zawiera kilka sugestii dotyczących sposobów radzenia sobie z agresją u innych, szczególnie poprzez użycie komunikacji werbalnej i niewerbalnej.


Pierwsza linia obrony to samokontrola

Agresja często wiąże się z głębokimi reakcjami emocjonalnymi: jest reakcją na groźby lub złość. Dlatego wyzwala reakcję emocjonalną u innych ludzi.

Jeśli masz zamiar skutecznie radzić sobie z agresją u innych, ważne jest, aby rozumieć własne reakcje emocjonalne i potrafić nimi zarządzać.

Na przykład, musisz wiedzieć, jakie zachowanie lub osoba wywołuje u ciebie złość i potencjalnie agresywność. Jakie rodzaje zachowań „trafiają Ci do nosa”? Musisz także zrozumieć, jak reagujesz – a następnie nauczyć się kontrolować swoje uczucia i upewnić się, że Twoja reakcja jest odpowiednia do okoliczności.

Możesz przeczytać więcej na ten temat na naszej stronie Rozpoznawanie emocji i zarządzanie nimi . Przydatne mogą być również nasze inne strony poświęcone inteligencji emocjonalnej .

Odpowiednia odpowiedź może pomóc drugiej osobie zarządzać swoimi emocjami, nawet nieświadomie. Na przykład reakcja asertywna (zamiast biernej lub agresywnej) może pomóc skłonić drugą osobę do stania się bardziej asertywną, a nie agresywną.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszej stronie poświęconej Asertywności.

Jedną z najważniejszych rzeczy do zrozumienia jest to, że prawdopodobnie nie jest to sprawa osobista: jesteś po prostu na „linii ognia”. Dlatego nie musisz brać tego do siebie i stawać się defensywny, ponieważ nie jest to krytyka Ciebie.

Znaczenie słuchania i akceptacji

Wszyscy chcemy być wysłuchani, zwłaszcza gdy mówimy o czymś, co jest dla nas ważne.

Jednym z głównych czynników wyzwalających agresję jest uczucie frustracji lub złości.

Możesz rozpoznać te emocje u kogoś innego lub możesz wejść w kontakt z kimś, kto wykazuje oznaki agresji ( więcej na ten temat znajdziesz na naszej stronie Czym jest agresja? ).

Kiedy to robisz, ważne jest, aby dać drugiej osobie czas na pełne wyrażenie siebie . Posłuchaj, co mają do powiedzenia i zachęć ich, aby opowiedzieli o problemie. Otwarte, przyjazne podejście pomaga zdefiniować twój związek jako wspierający, a nie jako konfrontacyjny. Okazuj empatię i zrozumienie dla ich sytuacji.

Należy uważać, aby nie wzmacniać agresywnego zachowania, zwłaszcza poprzez własne zachowanie gniewne lub obronne.


Czynniki, które zmniejszają agresywne zachowanie

Istnieje wiele czynników, które zmniejszają prawdopodobieństwo zachowań agresywnych. Mogą być związane z osobą, środowiskiem lub innymi zaangażowanymi osobami.

Na przykład osoby, które są z natury dość bierne, będą mniej narażone na agresję. Ludzie są również mniej skłonni do zachowań agresywnych, jeśli doświadczają, że agresywne zachowanie nie jest nagradzane lub jeśli uważają, że agresja raczej nie pomoże.

Osoby są również mniej skłonne do agresji, jeśli:

 • Poczuj się bezpiecznie i bez zagrożenia;
 • Spodziewaj się, że będziesz traktowany z szacunkiem, być może z powodu wcześniejszych doświadczeń w tym środowisku lub z tą osobą;
 • Zrozumieć oczekiwane zachowanie lub normy społeczne; lub
 • Potrafią skutecznie się komunikować.

Spokojne otoczenie, w którym większość ludzi czuje się komfortowo i gdzie traktuje się ludzi z szacunkiem, jest zatem mniej skłonne do generowania agresji. Dużo trudniej jest też być agresywnym, jeśli wszyscy wokół ciebie zachowują się spokojnie iz szacunkiem wobec siebie i ciebie.

Jeśli pracujesz w organizacji, która regularnie ma do czynienia z agresywnymi ludźmi, pomocne może być rozważenie, czy nie możesz wprowadzić zmian w środowisku, które zmniejszyłyby prawdopodobieństwo agresji.

Na przykład mniej formalne środowisko lub bardziej egalitarne podejście może być mniej onieśmielające – a zatem mniej groźne – niż biurka i bariery. Podawanie filiżanki herbaty lub szklanki wody jako rutynowej części spotkania może również pomóc w budowaniu relacji troski od samego początku. Coś tak prostego, jak umieszczenie ekranu komputera, aby druga osoba mogła go zobaczyć, może pomóc w wyrównaniu relacji, zwłaszcza jeśli musisz robić notatki podczas spotkania.

Rozbrajanie agresji u innych

Istnieje wiele technik radzenia sobie z agresją, obejmujących zarówno zachowania werbalne, jak i niewerbalne.

Techniki te będą szczególnie pomocne dla każdego, kto musi radzić sobie z agresją w trakcie swojego życia zawodowego.

Zachowania niewerbalne, które mogą pomóc rozładować agresję, obejmują:

 • Świadomość własnego języka ciała i niezagrażająca, otwarta postawa.
 • Utrzymywanie dobrego kontaktu wzrokowego, ale upewnianie się, że nie wydaje się to konfrontacyjne.
 • Porusza się powoli i równomiernie. Staraj się, aby Twoje ruchy fizyczne były spokojne.
 • Szanowanie przestrzeni osobistej drugiej osoby.

Zachowania werbalne, które pomogą zachęcić do asertywnych reakcji, obejmują:

 • Słuchanie tego, co druga osoba ma do powiedzenia i akceptowanie, rozpoznawanie i podkreślanie pozytywnych aspektów tego, co się mówi – bez pomniejszania negatywów.
 • Okazywanie szacunku poprzez grzeczne formalności, ale dążenie do zażyłości.
 • Okazywanie zrozumienia i empatii wobec osoby poprzez refleksję, wyjaśnianie i podsumowywanie jej myśli i uczuć.
 • Unikanie wszelkich przejawów władzy, na przykład „Musisz się uspokoić”.
 • Zachęcanie drugiej osoby do wzięcia odpowiedzialności za swoje zachowanie i skierowania jej w bardziej kreatywne lub pozytywne strony, np. Poprzez złożenie pisemnej skargi zamiast ustnej krytyki kogoś / organizacji.

Zobacz także naszą sekcję: Asertywność


Radzenie sobie z agresją po wydarzeniu

Ludzie bardzo różnią się w swoich reakcjach na doświadczenie agresji innych ludzi.

To, jak dana osoba reaguje, może zależeć od wielu czynników, takich jak wcześniejsze doświadczenia i narażenie na agresję, wychowanie, normy zachowania, płeć, kultura, wiek, stan zdrowia i oczekiwania, a także fizjologiczne różnice i reakcje na stres w ogóle.

Sposoby radzenia sobie z agresją po jej wystąpieniu obejmują:

 • Zapoznaj się z wytycznymi swojej organizacji .
 • Zgłoś zdarzenie przełożonemu.
 • Opowiedz innym o swoim doświadczeniu . Wyrażanie uczuć i reakcji może pomóc ci pogodzić się z tym, co się wydarzyło i zrozumieć, że wiele takich reakcji jest normalną reakcją na wrogie zachowanie.
 • Spróbuj przeanalizować, co się stało , dlaczego druga osoba zachowała się tak, jak ona, i Twoje reakcje. Omów to z przełożonym lub innym członkiem swojej organizacji.
 • Zastosuj w praktyce techniki zarządzania stresem .
 • Miej świadomość możliwych objawów, które mogą wystąpić po takim doświadczeniu , np. Uczucie niepokoju, zaburzenia snu, ciągłe przypominanie sobie zdarzenia, powtarzające się sny, reakcje fizyczne, depresja czy trudności w koncentracji.
 • Nie lekceważ stresu związanego z wydarzeniem , ani dla siebie, ani dla innych. Nie pozwól innym traktować go jako nieletniego. Jeśli cię to niepokoi, ważne jest, aby sobie z tym poradzić.

  Więcej dowiesz się na szkoleniu o tematyce radzenia sobie ze stresem.

Ostatnia myśl

Aby zrozumieć agresywne zachowanie, ważne jest, aby ludzie rozpoznali własne uczucia oraz sposób, w jaki reagują i radzą sobie z agresją – zarówno w sobie, jak iu innych. Pierwsza linia obrony to zdecydowanie nie atak, w tym przypadku jest to samokontrola.

Słuchanie ludzi i traktowanie ich jak istot ludzkich może pomóc ci w rozładowaniu agresji u innych. Niewiele osób chce być wściekłych i agresywnych.

Liczba wyświetleń: 1016

2 thoughts on “Radzenie sobie z agresją

 1. Pingback: Terapia złości | Rozwój osobisty

 2. Pingback: Radzenie sobie z krytyką | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *