Terapia złości

Istnieją kroki i działania, które możesz podjąć, aby pomóc sobie w radzeniu sobie ze złością. Dla wielu osób podjęcie tych kroków wystarczy, aby zapanować nad gniewem. Jednak w przypadku niektórych osób może być wskazane skorzystanie z usług profesjonalnego doradcy lub psychoterapeuty, aby pomóc w rozwiązywaniu problemów związanych z gniewem.

Ta strona wyjaśnia i omawia główne rodzaje terapii, które są dostępne w celu radzenia sobie z gniewem, oraz to, co obejmuje każda z nich. Terapie te obejmują terapie rozmową, takie jak poradnictwo i programy zarządzania gniewem.


Cele terapii złości

Terapia złości ma kilka celów. Obejmują one:

 • Aby pomóc Ci rozpoznać, co cię denerwuje (wyzwalacze lub katalizatory złości) i skłonić Cię do zadawania sobie pytań dotyczących gniewu, takich jak „Jakiego rodzaju ludzie lub sytuacje mnie denerwują?”, „Co mam zrobić, gdy jestem zły ? ”I„ Jak moja złość wpływa na innych wokół mnie? ”. Zrozumienie emocji jest pierwszym krokiem do skutecznego zarządzania nimi.
 • Aby nauczyć Cię, jak najlepiej reagować na te wyzwalacze, nie będąc agresywnym (zobacz naszą stronę Radzenie sobie z agresją ).
 • Aby umożliwić ci nauczenie się określonych umiejętności, które pomogą ci skutecznie zarządzać wyzwalaczami gniewu.
 • Aby pomóc ci zidentyfikować sytuacje, w których twoje myśli nie prowadzą do logicznych lub racjonalnych wniosków . Twój doradca lub terapeuta będzie współpracował z Tobą, aby zmienić Twój sposób myślenia i reagowania w określonych sytuacjach.
 • Aby nauczyć Cię, jak się zrelaksować , jak zachować spokój i być spokojnym, gdy poczujesz przypływ złości. Pomocne może być również przeczytanie naszej strony poświęconej  uważności .
 • Aby pomóc Ci nauczyć się asertywności . Będąc w stanie wyrażać siebie asertywnie, poczujesz większą kontrolę nad sytuacjami, a tym samym mniejsze prawdopodobieństwo, że staniesz się zły i agresywny (więcej informacji znajdziesz na naszych stronach o Asertywności ).
 • Aby pomóc Ci nauczyć się technik rozwiązywania problemów . Rozwiązywanie problemów może sprawić, że poczujesz się wzmocniony i zmniejszysz ryzyko wywołania złości lub frustracji.

Terapia zarządzania złością ma również na celu pomóc Ci dostrzec, że złość i spokój nie są czarno-białymi emocjami.

Podobnie jak w przypadku wszystkich emocji, są różne stopnie złości: możemy być lekko zirytowani lub wściekli. Ludzie, którzy doświadczają złości przez długi czas, mogli stracić zdolność dostrzegania, że ​​istnieją różne poziomy złości, a specjalista pomoże ci zresetować tę nierównowagę i rozpoznać różnicę między na przykład irytacją a wściekłością.


Terapie mówiące i poradnictwo

Poradnictwo może być stosowane w przypadku wielu różnych problemów i problemów, w tym radzenia sobie z gniewem.

Zarówno poradnictwo, jak i terapia przez rozmowę obejmują omówienie problemów z profesjonalistą, takim jak doradca lub psychoterapeuta. Celem poradnictwa w zakresie radzenia sobie z gniewem jest pomoc w zbadaniu przyczyn złości i znalezieniu sposobów na jej kontrolowanie.

Istnieje wiele różnych podejść, które można wykorzystać w poradnictwie, w tym psychodynamiczne, humanistyczne i behawioralne. Różni specjaliści mogą używać różnych technik, aby pomóc przezwyciężyć problemy z gniewem, a ich ceny również mogą się znacznie różnić.

Szukając doradcy, ważne jest, aby znaleźć kogoś, z kim według Ciebie będzie Ci wygodnie . Przed podjęciem decyzji weź pod uwagę płeć, wiek, lokalizację i, oczywiście, doświadczenie potencjalnych doradców.

Jeśli jesteś zatrudniony, Twój pracodawca może oferować sesje doradcze, wewnętrzne lub z lokalnym, zatwierdzonym doradcą.

Twój psychoterapeuta lub doradca powinien być świadomy wszelkich obecnych i historycznych schorzeń, w tym zdrowia psychicznego i wszelkich nałogów, aby można było zidentyfikować potencjalne przyczyny gniewu i aby sesje były dostosowane do uzupełnienia jakiejkolwiek innej terapii, którą możesz mieć.

Programy zarządzania gniewem

Terapia kontrolowania złości może być prowadzona jako program, w grupach lub w sesjach indywidualnych. 

Zazwyczaj programy terapii złości trwają od czterech do sześciu tygodni, chociaż mogą trwać dłużej.

Programy radzenia sobie z gniewem często łączą techniki doradcze i terapię poznawczo-behawioralną. Mogą być prowadzone przez świadczeniodawców, organizacje charytatywne zajmujące się zdrowiem psychicznym i organizacje wolontariackie lub indywidualnych doradców lub terapeutów. Niektóre kursy są również dostępne online.


Wyniki terapii złości

Posiadanie planu gniewu

Rozpoznanie, na jakiej skali znajduje się twój obecny poziom złości, jest ważnym pierwszym krokiem do zrozumienia gniewu i radzenia sobie z nim. Umożliwia także opracowanie planu złości.

Plany złości są unikalne i indywidualne dla jednostki. Często odnoszą się do konkretnych okoliczności lub ludzi, którzy wywołali złość. Plan gniewu składa się z kilku ogólnych elementów, które mogą obejmować:

 • Usunięcie się z sytuacji, która wyzwala złość, aby mieć przestrzeń na zebranie myśli i wyciszenie.
 • Zmiana tematu rozmowy – czasami poszczególne tematy dyskusji mogą obejmować wyzwalacze złości, więc skierowanie rozmowy w innym kierunku może to zminimalizować.
 • Spowolnienie . Liczenie do dziesięciu lub stosowanie innej strategii spowolnienia tempa rozmowy może czasami pomóc w odzyskaniu pewnych logicznych procesów myślowych.
 • Techniki relaksacyjne – w tym ćwiczenia oddechowe i wizualizacje.

Prowadzenie dziennika gniewu

Zapisywanie, kiedy i dlaczego się zdenerwowałeś, pomoże ci zrozumieć swój gniew.

Prowadzenie dziennika może być bardzo skuteczną metodą radzenia sobie z gniewem. Akt zapisywania emocji i uczuć związanych ze złością przed, w trakcie i po epizodzie gniewu może skupić umysł. Ponowne przeczytanie dziennika gniewu pomaga zidentyfikować techniki radzenia sobie z gniewem, które działały dobrze, a także te, które nie pomogły w różnych okolicznościach.


Wiedza to potęga

Terapia złości często opiera się na przekonaniu, że wiedza to potęga. Uzbrojenie się w wiedzę na temat swojego gniewu (i jego pełniejsze zrozumienie) może dać ci moc rozpoznawania i kontrolowania tego, jak się czujesz w danej sytuacji.

Więcej dowiesz się na szkoleniach o tej tematyce.

Liczba wyświetleń: 1070

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *