Osobiste wzmocnienie

Wzmocnienie osobiste oznacza przejęcie kontroli nad swoim życiem. Chodzi o coś więcej niż tylko czuć się zdolnym do tego, chociaż jest to ważny element.

Prawdziwe osobiste wzmocnienie wymaga wyznaczenia znaczących celów, aby określić, czego chcesz od życia, a następnie podjęcia działań, aby je osiągnąć i mieć większy wpływ na otaczający Cię świat.

Ludzie, którzy nie mają uprawnień, zwykle nie mają kontroli nad tym, co robią. Pozwalają innym podejmować decyzje za nich – czy to małżonek, partner, dzieci, menedżer czy współpracownicy. Często brakuje im pewności siebie i swoich decyzji, dlatego polegają na innych. Jednak te wzorce zachowań można zmienić i złamać poprzez zwiększenie samoświadomości, a następnie pewności siebie.


Co to jest osobiste upodmiotowienie?

Na podstawowym poziomie termin „upodmiotowienie” oznacza po prostu „zdobycie władzy”. Dlatego też osobiste upodmiotowienie oznacza przejęcie kontroli nad własnym życiem i niedopuszczenie do tego, aby inni kontrolowali je za Ciebie.

Brzmi to prosto, ale w praktyce przejęcie kontroli może być skomplikowanym procesem.

Musisz rozwinąć swoją samoświadomość, aby zrozumieć swoje mocne i słabe strony. Potrzebujesz także świadomości i zrozumienia swoich celów – oraz tego, jak różnią się one od twojego obecnego stanowiska. Osiągnięcie celów może wymagać zmiany zachowań, a nawet głębszych wartości i przekonań.

Aby zyskać moc, być może będziesz musiał trochę się rozwinąć, a wzmocnienie może również zachęcić cię do dalszego rozwoju.

Rozwijanie własnej mocy zwykle wiąże się z dokonaniem pewnych fundamentalnych zmian w życiu, co nie zawsze jest łatwym procesem.

Stopień wymaganej zmiany będzie różny w zależności od osoby, w zależności od indywidualnego punktu wyjścia.


Rozwijanie osobistego upodmiotowienia

Istnieje przydatny sześciostopniowy proces rozwijania osobistego wzmocnienia. Może być używany ogólnie, aby spojrzeć na swoje życie jako całość lub jako sposób na rozwiązanie pojedynczego problemu.

Sześć kroków do osobistego wzmocnienia

 1. Określ cel, który koncentruje się na władzy.
  Może to na przykład mieć na celu zwiększenie wpływu na współpracowników lub wywarcie większego wpływu na wybór miejsca wakacji przez rodzinę.
 2. Zwiększ swoją wiedzę.
  Następnym krokiem jest lepsze zrozumienie tematu lub sytuacji. Na przykład, jeśli chcesz mieć większy wpływ na swoich kolegów, musisz zrozumieć politykę w organizacji. Aby wpłynąć na wybory świąteczne swojej rodziny, musisz wiedzieć, czego chce każda osoba i kto ma obecnie największy wpływ.
  Wiele możesz nauczyć się na szkoleniach.
 3. Zwiększ swoją skuteczność lub przekonanie, które możesz osiągnąć.
  Zanim podejmiesz działanie, musisz uwierzyć, że możesz coś osiągnąć. Świadomość, że masz niezbędne informacje, może pomóc. Zrozumienie swoich mocnych i słabych stron pomoże ci również zrozumieć, co najprawdopodobniej osiągniesz.
 4. Zwiększ swoje umiejętności i kompetencje.
  Być może będziesz musiał poprawić swoje umiejętności, aby stać się bardziej wpływowym. Jednak gdy zaczniesz więcej rozmawiać z ludźmi i próbować wpływać na nich, szybko dowiesz się, co działa, a tym samym rozwiniesz swoje umiejętności!
 5. Podejmij działanie – i kontynuuj działanie.
  Wzmocnienie osobiste oznacza, że ​​nie zostaniemy „odrzuceni” przez pierwszy napotkany problem, ale posiadamy odporność i wytrwałość, aby iść dalej i szukać innych sposobów na osiągnięcie naszych celów.
 6. Oceń swój wpływ.
  Empowerment polega na zmianie wpływu, jaki masz na innych i na wydarzenia. Dlatego ważne jest, aby ocenić swój wpływ. Na początku możesz nie zauważyć dużych zmian, ale nawet małe zmiany liczą się jako sukces.

Wymiary osobistego upodmiotowienia

Istnieje wiele możliwych obszarów, którym możesz chcieć przyjrzeć się, aby pomóc Ci rozwinąć bardziej osobiste wzmocnienie.

 • Samoświadomość obejmuje zrozumienie siebie i tego, jak prawdopodobnie będziesz reagować na sytuacje.
  To pozwala ci budować na pozytywnych cechach i być świadomym wszelkich negatywnych cech, które mogą zmniejszyć twoją skuteczność. Osoby samoświadome podejmują świadome decyzje, aby poprawić swoje życie, gdy tylko jest to możliwe, ucząc się na podstawie doświadczeń z przeszłości. W szczególności może być konieczne zwiększenie świadomości swoich mocnych i słabych stron oraz ograniczeń.
  Osoby posiadające odpowiednie uprawnienia znają swoje mocne i słabe strony i są przekonane, że potrafią się z nimi komunikować, aby mieć pewność, że otrzymają potrzebne im możliwości. Znają jednak swoje ograniczenia i nie mają problemu z poproszeniem o pomoc lub wskazówki.
  Odwiedź naszą stronę Osobista analiza SWOT, aby uzyskać pomoc w zidentyfikowaniu swoich mocnych i słabych stron.
 • Wartości to opinie lub przekonania, które są dla nas ważne, ale których nie zawsze jesteśmy świadomi.
  Mogą to być przekonania lub domniemane zobowiązania. Przyczyny osobistych preferencji i przekonań mogą nie zawsze być oczywiste lub znane, chociaż często sięgają do dzieciństwa. Samoświadomość wymaga zrozumienia swoich wartości, a następnie krytycznego ich zbadania, aby upewnić się, że są w pełni uzasadnione. Ważne jest również, aby zaakceptować fakt, że każdy ma inne wartości.
 • Umiejętności jednostki są głównymi zasobami, które umożliwiają jej osiąganie celów.
  Umiejętności można zdobywać poprzez doświadczenie, praktykę, edukację i szkolenia. Tylko rozwijając umiejętności, poszczególne wartości można przełożyć na działanie.
 • Wiedza lub informacje są niezbędne do rozwijania samoświadomości i umiejętności.
  Wiedza o tym, gdzie znaleźć odpowiednie informacje, jest sama w sobie podstawową umiejętnością. Bez informacji twoje wybory będą bardziej ograniczone. Internet zapewnił każdemu łatwy sposób na bardzo szybki i łatwy dostęp do ogromnych ilości informacji. Jednak nie wszystkie informacje są dostępne w Internecie – na przykład polityka w organizacji – i nie wszystkie informacje w Internecie są wiarygodne.
 • Wyznaczanie celów jest środkiem, dzięki któremu jednostka może kierować swoim życiem.
  Proces wyznaczania celu obejmuje myślenie o swoich wartościach i kierunku, w którym chciałbyś, aby podążało twoje życie. Wyznaczanie osobistych celów daje nam poczucie kierunku w życiu, co jest niezbędne dla wzmocnienia osobistego.
 • Zaufanie jest jednym z największych motywatorów lub najpotężniejszych ograniczeń każdego, kto próbuje zmienić swoje zachowanie i zyskać większą siłę.
  Większość ludzi podejmuje tylko takie zadania, które czują, że są w stanie wykonać, a pokonanie braku wiary we własne możliwości wymaga wielkiego wysiłku. Poprawa pewności siebie i budowanie poczucia własnej wartości mogą zatem być ważnymi sposobami na poprawę osobistego wzmocnienia.

  Więcej informacji można znaleźć na naszych stronach poświęconych budowaniu zaufania i poczucia własnej wartości .

Język i empowerment

Używanie języka, czyli sposób, w jaki jednostki wyrażają siebie werbalnie i niewerbalnie wobec innych, może wzmacniać zarówno siebie, jak i osoby, z którymi się komunikują. Przyjrzenie się temu, jak używany jest język, jest ważne z punktu widzenia usamodzielnienia się i prób wzmocnienia innych ludzi. Na przykład:

 • Używaj pozytywnego języka
  Badania nad językiem sugerują, że obraz siebie osoby znajduje odzwierciedlenie w słowach, których używa. Na przykład stwierdzenie, że „powinieneś” zachowywać się w określony sposób, pociąga za sobą bierność i może odwrócić uwagę od sprawiania wrażenia, że ​​masz kontrolę i brania odpowiedzialności za swoje działania. Mówienie o sobie w pozytywny sposób, uznawanie mocnych i słabych stron może być dodające siły.
 • Użyj aktywnego języka
  Używaj terminów, które sugerują pozytywne działanie, a nie wyrażają niejasne stwierdzenia, szczególnie gdy mówisz o przyszłości. Na przykład „Będę…” i „Mogę…”.
 • Wybierz własne słowa, aby określić siebie
  Jeśli nie użyjesz słów, aby zdefiniować własną przestrzeń i tożsamość, inni będą mieli tendencję do definiowania Ciebie i wyznaczania standardów, według których oceniasz siebie. Mogą również próbować przekonać Cię do spełnienia ich żądań. Miej jasność co do tego, kim jesteś, swoich wartości i celów, i nie pozwól innym definiować siebie.
 • Unikaj krytyki i negatywności
  Krytykę należy zawsze podawać z najwyższą ostrożnością i tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Jeśli krytyka jest konieczna, należy ją przedstawić w konstruktywny sposób, używając pozytywnych i wspierających słów i zwrotów.

Długotrwały proces

Wzmocnienie osobiste nie jest rzeczą statyczną, którą możesz zrobić raz w życiu.

Powinieneś postrzegać osobiste wzmocnienie jako ciągły rozwój osobisty. Kiedy zmieniają się i rozwijają okoliczności, a my sami się zmieniamy i rozwijamy, zmieniają się też nasze potrzeby rozwoju i wzmocnienia.

Liczba wyświetleń: 1074

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *