Budowanie zaufania

Zaufania nie można się nauczyć jak zbioru reguł; pewność siebie to stan umysłu. Pozytywne myślenie , praktyka, trening, wiedza i rozmowa z innymi ludźmi to przydatne sposoby na poprawę lub zwiększenie poziomu pewności siebie.

Zaufanie wynika z dobrego samopoczucia, akceptacji ciała i umysłu (poczucia własnej wartości) oraz wiary we własne możliwości, umiejętności i doświadczenie. Zaufanie to cecha, którą większość ludzi chciałaby posiadać.

Co to jest wiara w siebie?

Chociaż pewność siebie może oznaczać różne rzeczy dla różnych ludzi, w rzeczywistości oznacza po prostu wiarę w siebie.

Zaufanie jest po części wynikiem tego, jak zostaliśmy wychowani i jak nas uczono. Uczymy się od innych, jak myśleć o sobie i jak się zachowywać – te lekcje wpływają na to, w co wierzymy o sobie i innych ludziach. Zaufanie jest również wynikiem naszych doświadczeń i tego, jak nauczyliśmy się reagować na różne sytuacje.

Pewność siebie nie jest miarą statyczną. Nasza pewność siebie w wykonywaniu ról i zadań oraz radzenia sobie z sytuacjami może rosnąć i maleć, a czasami możemy czuć się bardziej pewni siebie niż inni.

Niska pewność siebie może wynikać z wielu czynników, w tym: lęku przed nieznanym, krytyki, niezadowolenia z własnego wyglądu (poczucie własnej wartości), nieprzygotowania, złego zarządzania czasem, braku wiedzy i wcześniejszych niepowodzeń. Często brak wiary w siebie wynika z tego, w co wierzymy, że pomyślą o nas inni. Być może inni będą się z nas śmiać, narzekać lub wyśmiewać, jeśli popełnimy błąd. Myślenie w ten sposób może uniemożliwić nam robienie rzeczy, które chcemy lub musimy robić, ponieważ uważamy, że konsekwencje są zbyt bolesne lub krępujące.

Zbytnia pewność siebie może stanowić problem, jeśli sprawia, że ​​wierzysz, że możesz zrobić wszystko – nawet jeśli nie masz niezbędnych umiejętności, zdolności i wiedzy, aby zrobić to dobrze. W takich sytuacjach nadmierna pewność siebie może prowadzić do porażki. Zbytnia pewność siebie oznacza również, że częściej będziesz postrzegać innych ludzi jako aroganccy lub egoistyczni. Bardziej prawdopodobne jest, że ludzie będą czerpać przyjemność z twojego niepowodzenia, jeśli będziesz postrzegany jako arogancki.

Powiązane obszary

Zaufanie i poczucie własnej wartości to nie to samo , chociaż często są ze sobą powiązane. Zaufanie to termin, którego używamy, aby opisać, co myślimy o naszej zdolności do wykonywania ról, funkcji i zadań. Poczucie własnej wartości to to, jak się czujemy, jak wyglądamy, jak myślimy – czy czujemy się warci, czy nie. Osoby z niską samooceną często również cierpią z powodu ogólnie niskiej pewności siebie, ale osoby z dobrą samooceną mogą również mieć niską pewność siebie. Jest również całkowicie możliwe, że osoby z niską samooceną będą bardzo pewne siebie w niektórych obszarach.

W pełnieniu roli lub pewnym wykonywaniu zadania nie chodzi o to, aby nie popełniać błędów. Błędy są nieuniknione, zwłaszcza podczas robienia czegoś nowego. Zaufanie obejmuje wiedzę, co robić, gdy wychodzą na jaw błędy, a zatem dotyczy również rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji.

Ta strona zawiera praktyczne porady dotyczące tego, co możesz zrobić, aby zwiększyć swoją pewność siebie.


Sposoby zwiększenia zaufania

Zwiększanie pewności siebie ma dwie strony. Chociaż ostatecznym celem jest poczucie większej pewności siebie i swoich umiejętności, warto również rozważyć, w jaki sposób możesz wydawać się bardziej pewnym siebie innym ludziom. Poniższa lista zawiera wiele pomysłów, jak to osiągnąć.

Planowanie i przygotowanie

Ludzie często czują się mniej pewni siebie w nowych lub potencjalnie trudnych sytuacjach. Być może najważniejszym czynnikiem w budowaniu pewności siebie jest planowanie i przygotowanie się na nieznane.

Jeśli na przykład starasz się o nową pracę, dobrym pomysłem byłoby przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Zaplanuj, co chcesz powiedzieć, i zastanów się nad niektórymi pytaniami, które możesz zostać zadany. Przećwicz swoje odpowiedzi ze znajomymi lub współpracownikami i zbierz ich opinie.

Istnieje wiele innych przykładów planowania rozmowy kwalifikacyjnej. Być może przed wyjazdem warto odwiedzić fryzjera. Jak zamierzasz pojechać na rozmowę kwalifikacyjną i jak długo to potrwa? W co się ubrać? Kontroluj nieznane sytuacje najlepiej, jak potrafisz, dziel zadania na mniejsze pod-zadania i planuj ich jak najwięcej.

W niektórych sytuacjach może być konieczne posiadanie planów awaryjnych – planów tworzenia kopii zapasowych na wypadek awarii planu głównego. Gdybyś planował podróż samochodem na rozmowę kwalifikacyjną, ale rano samochód nie ruszyłby, jak byś się tam dostał? Możliwość spokojnego reagowania na nieoczekiwane jest oznaką pewności siebie.


Nauka, wiedza i szkolenie

Uczenie się i badania mogą pomóc nam nabrać pewności co do naszej zdolności radzenia sobie z sytuacjami, rolami i zadaniami.

Wiedza o tym, czego się spodziewać, jak i dlaczego coś się dzieje, zwiększy twoją świadomość i zwykle sprawi, że poczujesz się lepiej przygotowany i ostatecznie bardziej pewny siebie.

Jednak uczenie się i zdobywanie wiedzy może czasami sprawiać, że czujemy się mniej pewni swoich umiejętności wykonywania ról i zadań, a kiedy tak się dzieje, musimy połączyć naszą wiedzę z doświadczeniem. Robiąc coś, o czym wiele się nauczyliśmy, wprowadzamy teorię w praktykę, która rozwija pewność siebie i zwiększa zdolność uczenia się i rozumienia.

Przyszli rodzice po raz pierwszy mogą czuć się zdenerwowani i mniej niż pewni posiadania dziecka. Najprawdopodobniej kupują książki lub odwiedzają strony internetowe, które mogą oferować porady i rozwiać niektóre z tajemnic. Prawdopodobnie będą również rozmawiać z innymi rodzicami, aby zdobyć wiedzę i zrozumienie.

W miejscu pracy można zapewnić personelowi szkolenie, aby nauczyć go, jak zarządzać nowymi systemami i procedurami lub z nimi pracować. Jest to szczególnie ważne w okresie zmian organizacyjnych, ponieważ wiele osób w naturalny sposób opiera się zmianom. Jeśli jednak osoby, których dotyczą zmiany, otrzymają odpowiednie informacje i zostaną przeszkolone, wówczas takie opory można zazwyczaj zminimalizować, ponieważ personel czuje się lepiej przygotowany, a zatem pewniejszy w nowym systemie.
Więcej możesz się nauczyć na szkoleniach.


Pozytywna myśl

Pozytywne myślenie może być bardzo skutecznym sposobem na zwiększenie pewności siebie.

Jeśli uważasz, że możesz coś osiągnąć, prawdopodobnie będziesz ciężko pracować, aby upewnić się, że to zrobisz, jeśli jednak nie wierzysz, że możesz wykonać zadanie, wtedy bardziej prawdopodobne jest, że podejdziesz do niego bez przekonania i dlatego będziesz bardziej prawdopodobnie zawiedzie. Chodzi o to, aby przekonać siebie, że można coś zrobić – z odpowiednią pomocą, wsparciem, przygotowaniem i wiedzą.

Istnieje wiele informacji na temat pozytywnego myślenia zarówno w Internecie, jak i w druku. Podstawowe zasady pozytywnego myślenia to podkreślanie swoich mocnych stron i sukcesów oraz uczenie się na swoich słabościach i błędach. Jest to o wiele łatwiejsze, niż się wydaje, i często zastanawiamy się nad rzeczami z przeszłości, z których nie jesteśmy zadowoleni – sprawiając, że stają się one większymi problemami niż powinny. Te negatywne myśli mogą być bardzo szkodliwe dla pewności siebie i zdolności do osiągania celów.


Spróbuj zmienić sposób myślenia o swoim życiu:

 • Poznaj swoje mocne i słabe strony. 
  Sporządź listę rzeczy, w których jesteś dobry, i rzeczy, o których wiesz, że wymagają poprawy. Omów swoją listę ze znajomymi i rodziną, ponieważ nieuchronnie będą oni mogli ją uzupełniać. Celebruj i rozwijaj swoje mocne strony oraz znajdź sposoby na poprawę lub zarządzanie swoimi słabościami.
 • Wszyscy popełniamy błędy. 
  Nie myśl o swoich błędach jako o negatywach, ale raczej jako o możliwościach uczenia się.
 • Akceptuj komplementy i komplementuj siebie. 
  Kiedy otrzymasz komplement od kogoś innego, podziękuj mu i poproś o więcej szczegółów; co dokładnie im się podobało? Rozpoznaj własne osiągnięcia i świętuj je, nagradzając siebie i opowiadając o nich znajomym i rodzinie.
 • Użyj krytyki jako doświadczenia edukacyjnego
  Każdy postrzega świat inaczej, z własnej perspektywy, a to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla drugiej. Krytyka to po prostu opinia kogoś innego. Bądź asertywny, gdy otrzymujesz krytykę, nie odpowiadaj defensywnie ani nie pozwól, aby krytyka obniżyła Twoją samoocenę. Wysłuchaj krytyki i upewnij się, że rozumiesz, co zostało powiedziane, abyś mógł wykorzystać krytykę jako sposób na naukę i poprawę.
 • Staraj się ogólnie zachować pogodę ducha i mieć pozytywne nastawienie do życia. 
  Narzekaj lub krytykuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a kiedy to robisz, rób to w konstruktywny sposób. Komplementuj innym i gratuluj im sukcesów. 

Rozmawianie z innymi i podążanie za ich przykładem

Znajdź sobie wzór do naśladowania.

Idealnie byłoby, gdyby był to ktoś, z kim regularnie się spotykasz, kolega z pracy, członek rodziny lub przyjaciel – ktoś z dużą pewnością siebie, którego chciałbyś naśladować. Obserwuj ich i zauważ, jak się zachowują, kiedy są pewni siebie. Jak się poruszają, jak mówią, co mówią i kiedy? Jak zachowują się w obliczu problemu lub błędu? Jak wchodzą w interakcje z innymi ludźmi i jak inni na nie reagują?

Jeśli to możliwe, porozmawiaj z nimi, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak myślą i co ich motywuje.

Rozmowa i przebywanie z ludźmi, którzy są pewni siebie, zazwyczaj pomaga Ci poczuć się pewniej. Ucz się od innych, którzy z powodzeniem wykonują zadania i cele, które chcesz osiągnąć – niech ich pewność siebie otoczy się na tobie.

Gdy staniesz się bardziej pewny siebie, zaoferuj pomoc i radę, stań się wzorem do naśladowania dla kogoś mniej pewnego.

Na ogół ludzi przyciągają pewni siebie ludzie – pewność siebie jest jedną z głównych cech charyzmy. Zobacz naszą stronę: Co to jest charyzma? po pełne wyjaśnienie.


Doświadczenie

Kiedy z powodzeniem wykonujemy zadania i cele, nasza pewność, że możemy wykonać te same i podobne zadania, ponownie wzrasta.

Prostym tego przykładem jest prowadzenie samochodu. Większość ludzi, którzy jeżdżą od jakiegoś czasu, robi to niemal automatycznie – nie muszą myśleć o tym, którym pedałem pchać lub jak sobie radzić na skrzyżowaniu na drodze, po prostu to robią. Kontrastuje to z uczącym się kierowcą, który prawdopodobnie będzie się denerwował i będzie musiał mocno się skoncentrować. Uczeńowi brakuje doświadczenia, a tym samym pewności, że potrafi prowadzić.

Zdobycie doświadczenia i zrobienie pierwszego kroku może być jednak bardzo trudne. Często myśl o rozpoczęciu czegoś nowego jest gorsza niż robienie tego. Tutaj może pomóc przygotowanie, nauka i pozytywne myślenie.

Podziel role i zadania na małe osiągalne cele. Dopasuj każdy z celów do kryteriów SMART. Oznacza to, że cele są konkretne, mierzalne, osiągalne, realistyczne i określone w czasie.

Cokolwiek robisz, staraj się być tak dobrym, jak tylko możesz. Im lepiej robisz coś, tym pewniej się stajesz.


Bądź asertywny

Bycie asertywnym oznacza stanięcie w obronie tego, w co wierzysz i trzymanie się swoich zasad.

Bycie asertywnym oznacza również, że możesz zmienić zdanie, jeśli uważasz, że jest to słuszne, a nie dlatego, że jesteś pod presją kogoś innego.

Asertywność, pewność siebie i poczucie własnej wartości są ze sobą ściśle powiązane – zazwyczaj ludzie stają się naturalnie bardziej asertywni, gdy rozwijają swoją pewność siebie.

Zobacz naszą sekcję Asertywność, aby uzyskać więcej informacji.


Zachowaj spokój

Zwykle istnieje korelacja między pewnością siebie a spokojem.

Jeśli czujesz się pewnie w swoim zadaniu, prawdopodobnie będziesz spokojny o wykonanie tego zadania. Kiedy czujesz się mniej pewny siebie, częściej będziesz zestresowany lub zdenerwowany.

Próba zachowania spokoju, nawet gdy jesteś pod wpływem stresu i presji, sprawi, że poczujesz się pewniej.

Aby to zrobić, warto nauczyć się relaksować. Naucz się przynajmniej jednej techniki relaksacji, która działa na Ciebie i której możesz użyć, jeśli czujesz się zestresowany. Może to być tak proste, jak wykonanie świadomego głębokiego wdechu i wydechu.


Unikaj arogancji

Arogancja jest szkodliwa dla relacji międzyludzkich.

Gdy twoja pewność siebie rośnie i odnosisz sukcesy, unikaj poczucia wyższości lub działania w stosunku do innych. Pamiętaj – nikt nie jest doskonały i zawsze możesz się więcej nauczyć. Świętuj swoje mocne strony i sukcesy oraz rozpoznaj swoje słabości i porażki. Doceń ich pracę – szczerze pochwal i pochwal. Bądź uprzejmy i grzeczny, okazuj zainteresowanie tym, co robią inni, zadawaj pytania i angażuj się.

Przyznaj się do swoich błędów i przygotuj się na śmiech z siebie!


Rozwijanie umiejętności pewności siebie

Pewność siebie może z czasem spaść, jeśli nie będziesz ćwiczyć swoich umiejętności lub jeśli napotkasz niepowodzenia. Kiedy stajesz się bardziej pewny siebie, powinieneś nadal ćwiczyć swoje umiejętności, aby jeszcze bardziej utrzymać i zwiększyć swoją pewność siebie.

Wyznacz sobie „ cele pewności siebie ”, które wymagają wyjścia ze swojej strefy komfortu i robienia rzeczy, które powodują, że czujesz pewien stopień zdenerwowania lub lęku.

Potencjalne cele zaufania mogą obejmować:

 • Rozpocznij zadanie lub projekt, który odkładałeś od dawna. 
  Często odkładamy rozpoczęcie ważnych zadań, ponieważ wydają się one przytłaczające, trudne lub niewygodne do wykonania. Samo rozpoczęcie takiego zadania może zwiększyć pewność siebie i skłonić cię do jego wykonania.
 • Złóż reklamację w restauracji, jeśli wystąpi problem z zamówieniem. 
  Jeśli zazwyczaj nie narzekasz na problem, to jest to dobry sposób na poprawę pewności siebie i umiejętności asertywności.
 • Wstań i zadaj pytanie na spotkaniu publicznym lub w grupie. 
  Robiąc to, przez kilka minut stajesz się w centrum uwagi.
 • Zgłoś się jako wolontariusz do wygłoszenia prezentacji lub przemówienia. 
  Dla wielu osób rozmowa z grupą ludzi jest szczególnie przerażającą perspektywą. Najlepszym sposobem na pokonanie tego strachu i zdobycie pewności siebie jest doświadczenie.
 • Przedstaw się komuś nowemu. 
  Może to być miejsce, w którym ludzie mają coś wspólnego – na przykład na przyjęciu lub konferencji, co potencjalnie ułatwia rozmowę. Lub możesz porozmawiać z zupełnie nieznajomym w windzie / windzie.
 • Noś coś, co przyciągnie uwagę – na przykład jaskrawe kolory. 
  Wygląd osobisty jest ważnym czynnikiem wpływającym na poczucie własnej wartości, a osoby z niższą samooceną starają się nie zostać zauważonym. Złóż oświadczenie i wyróżnij się w tłumie!
 • Dołącz do grupy lub klasy w swojej społeczności. 
  Potencjalnie odniesiesz korzyści na wiele różnych sposobów, poznając nowych lokalnych mieszkańców i ucząc się nowych rzeczy, jednocześnie zwiększając swoją pewność siebie.
 • Wybierz się w nieznaną podróż transportem publicznym.
   Podróż do nowego miejsca nieznaną trasą iz przypadkowymi ludźmi sprawi, że większość ludzi poczuje się przynajmniej trochę nieswojo.

Co sądzisz o każdym z pomysłów z powyższej listy? Być może niektórzy sprawili, że poczułeś motyle, podczas gdy inni napełnili cię strachem. Chociaż lista zawiera typowe przykłady zadań potencjalnie zwiększających pewność siebie, żadne nie może być dla Ciebie odpowiednie. Pomyśl o niektórych celach zaufania, które są dla Ciebie odpowiednie – a następnie zacznij od łatwiejszych i buduj.

Liczba wyświetleń: 744

One thought on “Budowanie zaufania

 1. Pingback: Osobiste wzmocnienie | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *