Jak być uprzejmym?

Bycie uprzejmym oznacza bycie świadomym uczuć innych ludzi i szanowanie ich. Nie zawsze możemy zauważyć uprzejmość, ale zwykle zauważamy chamstwo lub nierozważne zachowanie.

Ta strona jest krokiem wstecz i omawia niektóre z podstaw budowania i utrzymywania relacji z innymi. Podajemy przykłady najczęstszych zachowań, które są uważane za uprzejme.

Uprzejmość może i poprawi twoje relacje z innymi, pomoże zbudować szacunek i dobre stosunki, zwiększy twoją samoocenę i pewność siebie oraz poprawi twoje umiejętności komunikacyjne.

Wiele z punktów poruszonych na tej stronie może wydawać się oczywistych (w większości przypadków są one oparte na zdrowym rozsądku), ale zbyt często maniery społeczne są pomijane lub zapomniane. Poświęć trochę czasu na przeczytanie poniższych punktów i zastanów się, w jaki sposób bycie uprzejmym i okazywanie dobrej etykiety społecznej może poprawić twoje relacje z innymi.


Wytyczne dotyczące uprzejmości

Możesz zastosować poniższe (w stosownych przypadkach) do większości interakcji z innymi – przyjaciółmi, współpracownikami, rodziną, klientami, wszystkimi!

Zawsze kieruj się zdrowym rozsądkiem i staraj się zachowywać jak najbardziej stosownie, biorąc pod uwagę wszelkie różnice kulturowe.

 1. Przywitaj się z ludźmi – przywitaj się odpowiednio, nawiąż kontakt wzrokowy i uśmiechnij się w sposób naturalny, uściskaj dłonie lub przytulaj się tam, gdzie jest to stosowne, ale przywitaj się, zwłaszcza ze współpracownikami i innymi osobami, które spotykasz na co dzień. Bądź przystępny. Nie czyść ludzi tylko dlatego, że masz zły dzień.
 2. Poświęć trochę czasu na pogawędkę – może wspomnij o pogodzie, zapytaj o rodzinę drugiej osoby lub porozmawiaj o czymś, co jest w wiadomościach. Postaraj się zaangażować w lekką rozmowę, okaż zainteresowanie, ale nie przesadzaj. Pozostań przyjazny i pozytywny oraz wychwytuj werbalne i niewerbalne sygnały od drugiej osoby.
 3. Postaraj się zapamiętać rzeczy o drugiej osobie i odpowiednio skomentuj – wykorzystaj imię i nazwisko współmałżonka, datę urodzenia, wszelkie znaczące wydarzenia, które wydarzyły się (lub mają się wydarzyć) w jej życiu. Zawsze miej na uwadze problemy innych i trudne wydarzenia życiowe.
 4. Zawsze używaj „proszę” i „dziękuję”.   Upewnij się, że dziękujesz innym za ich wkład lub wkład i zawsze dodawaj „proszę”, gdy o coś prosisz. Jeśli ktoś ci coś zaoferuje, użyj „ Tak, proszę ” lub „ Nie, dziękuję ”.
 5. Chwal i / lub gratuluj innym osiągnięć. Pochwała musi być postrzegana jako szczera – może to być trudne, jeśli czujesz się zazdrosny lub zły.
 1. W pracy bądź uprzejmy i pomocny swoim podwładnym, a także przełożonym. Szanuj i uznawaj stanowiska, role i obowiązki innych.
 2. Używaj odpowiedniego języka – szanuj płeć, rasę, religię, poglądy polityczne i inne potencjalnie kontrowersyjne lub trudne tematy. Nie rób obraźliwych ani potencjalnie podżegających komentarzy.
 3. Naucz się uważnie słuchać – zwracaj uwagę na innych, gdy mówią – nie rozpraszaj się w trakcie rozmowy i nie przerywaj. (Więcej informacji na naszych stronach poświęconych umiejętnościom słuchania ).
 4. Szanuj czas innych ludzi.   Staraj się być precyzyjny i rzeczowy w wyjaśnieniach, nie sprawiając wrażenia pośpiechu.
 5. Bądź asertywny, gdy jest to konieczne, ale szanuj również prawo innych do asertywności. (Więcej informacji na naszych stronach poświęconych asertywności ).
 1. Unikaj plotek.   Staraj się mieć pozytywne rzeczy do powiedzenia o innych ludziach.
 2. Przeproś za swoje błędy.   Jeśli powiesz lub zrobisz coś, co może zostać uznane za niegrzeczne lub zawstydzające, przeproś, ale nie przesadzaj z przeprosinami. (Zobacz naszą stronę: Przepraszanie )
 3. Unikaj żargonu i słownictwa, które mogą być trudne do zrozumienia dla innych – dokładnie wyjaśniaj złożone pomysły lub instrukcje. Nie wyglądaj na aroganckiego.
 4. Szanuj pomysły i opinie innych osób i bądź przygotowany na ich wysłuchanie.
 5. Ubierz się odpowiednio do sytuacji.   Unikaj noszenia odsłaniających się ubrań w miejscach publicznych i unikaj patrzenia na innych, którzy noszą skąpe ubrania. Unikaj ubierania się zbyt niedbale w tej sytuacji.
 1. Ostrożnie używaj humoru.   Staraj się nie wywoływać urazów i poznaj granice odpowiedniego języka w różnych sytuacjach. (Zobacz naszą stronę: Rozwijanie poczucia humoru )
 2. Praktykuj dobrą higienę osobistą.   Regularnie myj i myj zęby, zmieniaj ubranie i używaj dezodorantu. Unikaj mocnych perfum, wody po goleniu i wody kolońskiej.
 3. Bądź punktualny.   Jeśli umówiłeś się z kimś w określonym czasie, upewnij się, że jesteś na czas, a nawet kilka minut wcześniej. Jeśli zamierzasz się spóźnić, poinformuj o tym drugą osobę / osoby z jak największym wyprzedzeniem. Nie polegaj na słabych lub przesadnych wymówkach, aby wyjaśnić spóźnienie. Szanuj czas innych ludzi i nie marnuj go. (Zobacz naszą stronę: Zarządzanie czasem, aby uzyskać więcej informacji.)
 4. Zawsze ćwicz dobre maniery przy stole. Podczas jedzenia w pobliżu innych unikaj potraw o silnym zapachu, nie mów z pełnymi ustami, nie żuj z otwartymi ustami i jedz cicho.  
 5. Nie dłubać w nosie ani uszu, nie gryźć palców ani nie gryźć paznokci w miejscach publicznych. Unikaj też nadmiernej zabawy z włosami.

Dobre maniery nic nie kosztują, ale mogą mieć duży wpływ na to, jak inni myślą o tobie lub organizacji, którą reprezentujesz. Kiedy jesteś grzeczny i okazujesz dobre maniery, inni chętniej będą w zamian być uprzejmi i grzeczni.

Więcej dowiesz się na szkoleniu.

2 thoughts on “Jak być uprzejmym?

 1. Pingback: Wdzięczność - bycie wdzięcznym | Rozwój osobisty

 2. Pingback: Budowanie relacji | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *