Wdzięczność – bycie wdzięcznym

Wdzięczność to ciepłe uczucie wdzięczności wobec świata lub konkretnych osób.

Osoba, która czuje wdzięczność, jest wdzięczna za to, co ma i nie szuka ciągle więcej.

Niestety dla wielu z nas wdzięczność wiąże się z bardziej złożonymi uczuciami, być może w wyniku konieczności pisania listów z podziękowaniami jako dziecko lub podziękowań za rzeczy, których nie chcieliśmy. Utrudnia to ustalenie, kiedy należy odczuwać lub wyrażać wdzięczność, a także często sprawia, że ​​czujemy się niezręcznie, a nie wdzięczni.

Co to jest wdzięczność?

Słowo „wdzięczność” pochodzi od łacińskiego słowa gratus , oznaczającego przyjemny lub wdzięczny.

W najszerszym znaczeniu jest to po prostu uczucie wdzięczności. W powszechnym użyciu wdzięczność może być:

  • Specyficzne – wdzięczność mogłaby być skierowana do kogoś lub czegoś konkretnego, kto zrobił dla nas coś dobrego, być może dał nam prezent; lub
  • Ogólne – wdzięczność może być ciepłym uczuciem wobec świata lub bóstwa za wszystko w życiu.

Ta koncepcja wdzięczności wobec bóstwa pojawia się w kilku światowych religiach, na przykład w chrześcijańskiej koncepcji odmawiania łaski przed posiłkami.

Właściwy czas na wdzięczność

Kiedy dobrze jest czuć i wyrażać wdzięczność?

Niestety, nie jest to tylko kwestia filozoficzna, ale taka, która ma zastosowanie na co dzień i może być niezwykle trudna do rozwiązania, zwłaszcza jeśli istnieje konflikt między tym, jak naprawdę się czujesz, a tym, jak myślisz, że powinieneś się czuć lub jak grzeczność dyktuje, że powinieneś się zachowywać.

Odczuwanie i wyrażanie wdzięczności jest pełne wdzięku lub cnoty.

Innymi słowy, wdzięczność pokazuje, że nie bierzesz rzeczy za pewnik.

Chociaż reklamodawcy nieustannie zachęcają nas, że „zasługujesz na to”, przebywanie z ludźmi, którzy zawsze mówią, że zasługują na więcej, jest dość nużące. Poczucie własnej wartości i dobre samopoczucie to jedno, ale wyrażanie wdzięczności za dobre rzeczy, które masz, jest znakiem, że nie oczekujesz, że świat ci zapewni.

Ale musisz brzmieć tak, jakbyś miał to na myśli, a dla większości z nas oznacza to, że naprawdę musisz to mieć na myśli. Większości ludzi łatwo jest wykryć hipokryzję i generalnie jej się to nie podoba.

Kluczowym aspektem może być rozważenie, co jesteś wdzięczny za i dlaczego . Na przykład możesz nie lubić prezentu cioci Nellie, ale jesteś naprawdę wdzięczny, że zadała sobie trud kupienia go, zapakowania i podarowania tobie. Możesz jej serdecznie podziękować za trud, jaki zadała, i jednocześnie brzmieć i być szczerym. Spróbuj jednak podziękować jej za sam prezent, a może się okazać, że brzmisz i poczujesz się niezręcznie i „fałszywie”.


Korzyści z wdzięczności

Ktoś, kto jest wdzięczny, jest całkowitym przeciwieństwem osoby, która czuje, że coś jej zawdzięcza świat. Mają dar cieszenia się i doceniania tego, co mają, co sprawia, że ​​nagradzają przyjaciół i towarzyszy.

Ale wdzięczność ma też bardziej praktyczne korzyści.

Badania pokazują, że ludzie, którzy są wdzięczni, zwykle wykazują wyższy poziom dobrego samopoczucia i szczęścia (innymi słowy, czują się lepiej ze sobą i swoim życiem) oraz poprawiają zdrowie psychiczne. Mogą nawet lepiej spać!

Wyrażanie wdzięczności tym, którzy nam coś dali, czy to z dobroci serca, czy z obowiązku, pomaga im również poczuć się dobrze i poprawia ich samoocenę.

Wykazano, że wdzięczność poprawia więzi społeczne i promuje bardziej społeczne zachowania. To sprawia, że ​​inni ludzie również chcą okazywać wdzięczność, zjawisko znane jako „ wzajemność w górę nurtu ”. Wdzięczni ludzie mają tendencję do odwdzięczania się za przysługi i to nie tylko osobie, która im wyświadczyła przysługę, ale także innym ludziom.

Tak więc odczuwanie i wyrażanie wdzięczności pomaga tobie i osobom wokół ciebie czuć się dobrze, a to zwykle powoduje, że dobre uczucia rozprzestrzeniają się jeszcze bardziej.


Odrobina wdzięczności może wiele zdziałać …

Wiele osób sugeruje, że czują się niezręcznie wyrażając wdzięczność. Jednak grzeczne podziękowanie innym jest silną umiejętnością społeczną. Może to wymagać trochę pracy, zwłaszcza jeśli chodzi o przemyślenie, dlaczego jesteś wdzięczny, abyś mógł być szczery w tym, co mówisz. Ale dobrze zrobione, przyciągnie do ciebie ludzi i pomoże ci stać się dobrym przyjacielem.

Wdzięczność to umiejętność, którą warto rozwijać, umiejętność, której potrzebujesz.

Więcej dowiesz się na szkoleniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *