Wdzięczność – bycie wdzięcznym

Wdzięczność to ciepłe uczucie wdzięczności wobec świata lub konkretnych osób.

Osoba, która czuje wdzięczność, jest wdzięczna za to, co ma i nie szuka ciągle więcej.

Niestety dla wielu z nas wdzięczność wiąże się z bardziej złożonymi uczuciami, być może w wyniku konieczności pisania listów z podziękowaniami jako dziecko lub podziękowań za rzeczy, których nie chcieliśmy. Utrudnia to ustalenie, kiedy należy odczuwać lub wyrażać wdzięczność, a także często sprawia, że ​​czujemy się niezręcznie, a nie wdzięczni.

Co to jest wdzięczność?

Słowo „wdzięczność” pochodzi od łacińskiego słowa gratus , oznaczającego przyjemny lub wdzięczny.

W najszerszym znaczeniu jest to po prostu uczucie wdzięczności. W powszechnym użyciu wdzięczność może być:

  • Specyficzne – wdzięczność mogłaby być skierowana do kogoś lub czegoś konkretnego, kto zrobił dla nas coś dobrego, być może dał nam prezent; lub
  • Ogólne – wdzięczność może być ciepłym uczuciem wobec świata lub bóstwa za wszystko w życiu.

Ta koncepcja wdzięczności wobec bóstwa pojawia się w kilku światowych religiach, na przykład w chrześcijańskiej koncepcji odmawiania łaski przed posiłkami.

Właściwy czas na wdzięczność

Kiedy dobrze jest czuć i wyrażać wdzięczność?

Niestety, nie jest to tylko kwestia filozoficzna, ale taka, która ma zastosowanie na co dzień i może być niezwykle trudna do rozwiązania, zwłaszcza jeśli istnieje konflikt między tym, jak naprawdę się czujesz, a tym, jak myślisz, że powinieneś się czuć lub jak grzeczność dyktuje, że powinieneś się zachowywać.

Odczuwanie i wyrażanie wdzięczności jest pełne wdzięku lub cnoty.

Innymi słowy, wdzięczność pokazuje, że nie bierzesz rzeczy za pewnik.

Chociaż reklamodawcy nieustannie zachęcają nas, że „zasługujesz na to”, przebywanie z ludźmi, którzy zawsze mówią, że zasługują na więcej, jest dość nużące. Poczucie własnej wartości i dobre samopoczucie to jedno, ale wyrażanie wdzięczności za dobre rzeczy, które masz, jest znakiem, że nie oczekujesz, że świat ci zapewni.

Ale musisz brzmieć tak, jakbyś miał to na myśli, a dla większości z nas oznacza to, że naprawdę musisz to mieć na myśli. Większości ludzi łatwo jest wykryć hipokryzję i generalnie jej się to nie podoba.

Kluczowym aspektem może być rozważenie, co jesteś wdzięczny za i dlaczego . Na przykład możesz nie lubić prezentu cioci Nellie, ale jesteś naprawdę wdzięczny, że zadała sobie trud kupienia go, zapakowania i podarowania tobie. Możesz jej serdecznie podziękować za trud, jaki zadała, i jednocześnie brzmieć i być szczerym. Spróbuj jednak podziękować jej za sam prezent, a może się okazać, że brzmisz i poczujesz się niezręcznie i „fałszywie”.


Korzyści z wdzięczności

Ktoś, kto jest wdzięczny, jest całkowitym przeciwieństwem osoby, która czuje, że coś jej zawdzięcza świat. Mają dar cieszenia się i doceniania tego, co mają, co sprawia, że ​​nagradzają przyjaciół i towarzyszy.

Ale wdzięczność ma też bardziej praktyczne korzyści.

Badania pokazują, że ludzie, którzy są wdzięczni, zwykle wykazują wyższy poziom dobrego samopoczucia i szczęścia (innymi słowy, czują się lepiej ze sobą i swoim życiem) oraz poprawiają zdrowie psychiczne. Mogą nawet lepiej spać!

Wyrażanie wdzięczności tym, którzy nam coś dali, czy to z dobroci serca, czy z obowiązku, pomaga im również poczuć się dobrze i poprawia ich samoocenę.

Wykazano, że wdzięczność poprawia więzi społeczne i promuje bardziej społeczne zachowania. To sprawia, że ​​inni ludzie również chcą okazywać wdzięczność, zjawisko znane jako „ wzajemność w górę nurtu ”. Wdzięczni ludzie mają tendencję do odwdzięczania się za przysługi i to nie tylko osobie, która im wyświadczyła przysługę, ale także innym ludziom.

Tak więc odczuwanie i wyrażanie wdzięczności pomaga tobie i osobom wokół ciebie czuć się dobrze, a to zwykle powoduje, że dobre uczucia rozprzestrzeniają się jeszcze bardziej.


Odrobina wdzięczności może wiele zdziałać …

Wiele osób sugeruje, że czują się niezręcznie wyrażając wdzięczność. Jednak grzeczne podziękowanie innym jest silną umiejętnością społeczną. Może to wymagać trochę pracy, zwłaszcza jeśli chodzi o przemyślenie, dlaczego jesteś wdzięczny, abyś mógł być szczery w tym, co mówisz. Ale dobrze zrobione, przyciągnie do ciebie ludzi i pomoże ci stać się dobrym przyjacielem.

Wdzięczność to umiejętność, którą warto rozwijać, umiejętność, której potrzebujesz.

Więcej dowiesz się na szkoleniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *