Przepraszanie

Jako społeczeństwo jesteśmy wyjątkowo źli w przepraszaniu i przepraszaniu. A raczej jesteśmy wyjątkowo źli w mówieniu „przepraszam” i naprawdę o tym myślimy. W ostatnich latach rozpowszechniło się „przepraszanie”, ale w formie, która została nazwana „niepologią”, czyli przeprosinami bez przeprosin.

Mniej więcej w czasach #MeToo słyszeliśmy wiele nonpologi od gwiazd Hollywood, chociaż są one również powszechne od polityków. Obejmują stwierdzenia typu „Przykro mi, że tak się poczułeś” i „Przepraszam, jeśli poczułeś się urażony”.

Dlaczego to jest problem? Ponieważ mówi: „ To nie ja, to ty” . Innymi słowy, obwinia osobę, która została urażona lub zraniona, za to, że poczuła się urażona – i nie bierze na siebie żadnej odpowiedzialności. Ta strona wyjaśnia, jak przepraszać w sposób akceptowalny i autentyczny, w sposób, który umożliwia wszystkim przejście dalej.

Co to jest przepraszanie?

W filozofii starożytnej przeprosiny były obroną lub potwierdzeniem idei. Teraz jednak jego znaczenie jest nieco inne.

Mówiąc prościej, przepraszanie oznacza przepraszanie – i ma to znaczenie.

Brzmi to prosto i rzeczywiście jest proste. Dlaczego więc po otrzymaniu przeprosin tak często czujemy się gorzej niż wcześniej? Odpowiedź leży w sposobie przeprosin, a także w tym, co się z nimi wiąże.

Dobre przeprosiny mogą odbudować relacje i umożliwić ludziom życie. Dlatego warto zbadać, co to oznacza i jak można przeprosić.


Jak przeprosić

Najłatwiej będzie zacząć od tego, jak wyglądają złe przeprosiny.

Stały się one tak rozpowszechnione w ostatnich latach, że zyskały własne imię, niepologię(oświadczenie, które ma formę przeprosin, ale nie wyraża oczekiwanej skruchy, nieszczerych przeprosin).

Złe przeprosiny często sprawiają, że odbiorca jest zły i zraniony. Nie robią nic, aby leczyć rany. Oto niektóre z głównych cech złych przeprosin:

 • Nie są autentyczni .Wiemy , kiedy ktoś nie jest autentyczny. Możemy to odczytać w ich języku ciała, tonie głosu i twarzy. Często widzimy to w przypadku polityków: powiedziano im, żeby przeprosili, więc publicznie przeproszą, ale tak naprawdę nie rozumieją, dlaczego powinni, a nawet co zrobili źle. Nieprawdziwe przeprosiny są również widoczne, gdy nic się nie zmienia: osoba przepraszająca nie widzi, że musi zmienić swoje zachowanie lub podjąć jakiekolwiek działania, aby naprawić sytuację.
 • Obwiniają drugą osobęCzęsto słyszymy, jak ludzie mówią: „ Przykro mi, że tak się czułeś ” lub (gorzej) „ Nie zrobiłbym tego, gdybyś nie zrobił…” . To zrzuca winę za czyny na osobę, która jest zraniona. Mówią: „To nie ja, to Ty jesteś problemem”. Obwinianie ofiar istnieje od wielu lat i może to być niewielki przykład tego w szerszym kontekście. Jednak jest to bolesne, gdy jesteś odbiorcą, a oznacza to również, że osoba przepraszająca stara się uniknąć wzięcia odpowiedzialności za swoje czyny.
 • Stawiają warunki na drugiej osobieZłe przeprosiny wymagają od drugiej osoby, aby zrobiła lub zaakceptowała coś w odpowiedzi. Innymi słowy, osoba przepraszająca zrobi to tylko wtedy, gdy zostaną spełnione określone warunki.– Przepraszam, że to zrobiłem, ale musisz przyznać, że mnie sprowokowałeś.Jest to kolejna forma obwiniania ofiary i ponownie pomaga przepraszającej osobie uniknąć wzięcia na siebie odpowiedzialności.

Z drugiej strony dobre przeprosiny:

 • Jest autentyczny . Osoba przepraszająca musi naprawdę żałować swoich czynów i skutków, jakie wywarły. Muszą być również przygotowani do podjęcia działań naprawczych, nawet jeśli jest to trudne. Nie możesz tego udawać. Jeśli naprawdę nie jest Ci przykro, nie próbuj przepraszać.
 • Potwierdza czyny, które sprawiły, że ktoś został zraniony lub urażony – i dlaczego jest zraniony. Na przykład:„Rozumiem, że zostałaś zraniona, kiedy nazwałem cię złym rodzicem. Wiem, że twoje dzieci znaczą dla ciebie wszystko ”.
 • Przyjmuje winy i nie próbuje obciążać adresata . Może być wina po obu stronach. Jednak dobre przeprosiny nie są próbą przypisania winy. Zamiast tego osoba przepraszająca przyjmuje na siebie winę za swoje czyny.„Przykro mi, że tak się zachowałem i że wywarło to taki wpływ na Ciebie”.
 • Nie nakłada żadnych warunków na odbiorcę . Nie wymaga ani nie wymaga, aby odbiorca nic robił. Prawdziwe przeprosiny uznają, że przebaczenie może nastąpić – ale nie wymaga tego.

Co się potem dzieje

Często pojawia się pytanie, co się dzieje po przeprosinach. Odpowiedź brzmi: to zależy.

Od odbiorcy przeprosin zależy, co zrobią dalej. Mogą przyjąć przeprosiny i przejść dalej. Mogą przyjąć przeprosiny, ale nadal czują złość.

Być może głównym punktem tutaj jest to, że dla osoby, która przeprasza, nie ma to znaczenia.

Przeprosili i teraz jest to poza ich kontrolą. Teraz muszą iść dalej – wprowadzając zmiany, jeśli to konieczne, aby mieć pewność, że to się nie powtórzy – niezależnie od reakcji osoby, którą przeprosili.

Otrzymywanie przeprosin

Warto krótko zastanowić się, co zrobić, gdy otrzymasz przeprosiny.

Mówimy tutaj oczywiście o prawdziwych przeprosinach, a nie o niepologii – ponieważ zasługują one na wywołanie i podkreślenie ich jako nieautentyczne. Nie zasługują na uprzejmość szczerego rozważenia, ponieważ nie są autentycznie wykonane.

Jednak gdy otrzymasz szczere przeprosiny, uprzejmie jest podziękować osobie, która je przeprasza.

Potem to zależy od Ciebie.

Możesz to zaakceptować, jeśli chcesz. Możesz także wybaczyć – jeśli chcesz. Żadne z nich nie są obowiązkowe.

Jednak dla twojego zdrowia psychicznego może być lepiej, jeśli będziesz mógł przejść dalej i nie trzymać się urazy. Być może nigdy nie będziesz w stanie całkowicie zapomnieć, ale pójście dalej jest zdrowsze.

Warto tu wspomnieć o dwóch rzeczach.

 1. Jeśli otrzymałeś szczere przeprosiny, ale nadal jesteś zły, może być coś innego.

  Całkowicie rozsądne jest pozostawanie w złości, gdy otrzymujesz niepologię. Nie jest autentyczny, więc nie pomaga ci przejść dalej. Jeśli jednak otrzymałeś szczere przeprosiny i widzisz, że dana osoba podejmuje działania, aby zmienić swoje zachowanie, warto zajrzeć w głąb siebie, aby zobaczyć, dlaczego nadal jesteś zły . Możesz potrzebować profesjonalnej pomocy, aby rozwiązać ten problem, ponieważ może to być oznaką depresji lub urazu.
 2. Przetworzenie przeprosin może zająć trochę czasu – i to jest w porządku.

  Nie musisz przyjmować przeprosin ani od razu decydować, co z tym zrobić. Przetwarzanie tego może zająć tyle czasu, ile potrzebujesz – nawet jeśli są to lata. To jest twój przywilej. Warto jednak zwrócić się o profesjonalną pomoc, jeśli okaże się, że po przeprosinach naprawdę masz trudności z przetworzeniem swoich emocji. Ponownie, może to być oznaką ukrytych problemów i warto to rozwiązać.

Najtrudniejsze słowo?

Przepraszam nie musi być najtrudniejszym słowem – o ile masz to na myśli . Prawdziwe przeprosiny, prawdziwie zamierzone i poparte czynami, są niezwykle potężne zarówno dla osoby, która je robi, jak i dla osoby, która je przyjmuje. Nie lekceważ jego siły.

Więcej dowiesz się na szkoleniu.

One thought on “Przepraszanie

 1. Pingback: Jak być uprzejmym? | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *