Udoskonalanie i zawężanie Twojej osobistej wizji

Mówiąc najogólniej, definiuje go to, jak postrzegasz sukces w życiu lub w poszczególnych dziedzinach życia.

Ale jeśli Twoja wizja jest podobna do obrazu na układance i nie zawiera żadnych szczegółów, możesz się zastanawiać, jak przejść od tego do wyznaczenia określonych celów. Ta strona wyjaśnia, jak działa ten proces.


Ograniczenie czasu Twojej wizji

Pierwszym krokiem jest uzyskanie większej jasności co do tego, gdzie widzisz siebie w ciągu najbliższych kilku miesięcy i lat. Pozwala to określić pewne oczekiwania zarówno w perspektywie długoterminowej (od pięciu do dziesięciu lat), jak i krótszej. Najlepszym sposobem jest rozpoczęcie od długoterminowej perspektywy, a następnie cofnięcie się.

1. Ustalenie długoterminowej wizji

Zadaj sobie pytanie:

Gdzie zobaczę siebie za pięć [lub dziesięć] lat?

Weź pod uwagę każdy aspekt swojego życia: osobisty, zawodowy, hobby, inne zainteresowania, formalne studia i tak dalej.

Dla każdego postaraj się opisać, co będziesz robić i co chcesz osiągnąć. Bądź tak precyzyjny, jak to tylko możliwe, jeśli chodzi o to, co chcesz osiągnąć, w tym standardy, które chcesz osiągnąć. To jest tylko dla Ciebie: nikt inny nigdy tego nie zobaczy, więc bądź tak ambitny, jak chcesz.

Celuj w trzy do pięciu punktorów w każdym aspekcie swojego życia, ale nie martw się, jeśli masz ich mniej lub więcej.

Dzięki temu dowiesz się, jak będzie wyglądał „sukces” pod koniec tego okresu.

Na tym etapie warto również pomyśleć o tym, jak ważny jest dla Ciebie każdy z tych aspektów. Gdybyś mógł osiągnąć tylko w jednym obszarze, co by to było i dlaczego?

Wybór horyzontu czasowego


Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się na pięć czy dziesięć lat. To naprawdę zależy od tego, jak dobrze się czujesz z dłuższym horyzontem czasowym.

Wiele osób woli pięć, ponieważ mają jaśniejsze pojęcie o tym, co chcą osiągnąć. Jednak od czasu do czasu warto pomyśleć o dziesięcioletnim horyzoncie. To zmusza cię do zmierzenia się z kwestiami dotyczącymi równowagi między pracą a życiem osobistym oraz tego, co naprawdę chcesz osiągnąć w swoim życiu.

2. Identyfikacja tymczasowego sukcesu

Następnie, korzystając ze swojej pięcio- lub dziesięcioletniej wizji jako przewodnika, zadaj sobie pytanie:

Co będę musiał zrobić w ciągu jednego roku [i pięciu lat], jeśli będę tam za pięć lat [lub dziesięć]?

To daje ci „ miejsce postojowe ” lub dwa na drodze do twojej długoterminowej wizji. Innymi słowy, pokazuje, jak będzie wyglądał Twój tymczasowy „sukces”. Na tym etapie dobrze jest mieć dużo „prawdopodobnie” i „może”, ale język powinien być pozytywny.

Na to pytanie można odpowiedzieć w kategoriach zarówno osiągnięć, jak i działań, które będziesz musiał podjąć, i prawdopodobnie skończysz z połączeniem tych dwóch. Upewnij się, że masz co najmniej jedno osiągnięcie lub działanie dla każdego z wypunktowanych punktów i wypisałeś wszystko, co musisz zrobić lub osiągnąć.

3. Jeszcze bardziej rozbijając to

Na koniec jeszcze bardziej zredukuj swój czas. Zapytaj siebie:

Co będę musiał zrobić po sześciu, trzech i jednym miesiącu, aby zrealizować swoją roczną i pięcioletnią wizję?

Ponownie spójrz zarówno na działania, jak i osiągnięcia, i postaraj się być jak najbardziej szczegółowy na temat wszystkich etapów przejściowych.

4. Przegląd konspektu

Pod koniec tego procesu powinieneś mieć serię ograniczonych czasowo wypunktowań. Dzięki nim dowiesz się, gdzie musisz być i co musisz osiągnąć, aby zrealizować swoją wizję na pięć lub dziesięć lat.

Ostatnim krokiem jest powtórzenie tego, co napisałeś.

Czy wygląda realistycznie? Czy myślisz, że możesz osiągnąć to, co chcesz osiągnąć w ciągu jednego miesiąca, trzech miesięcy, sześciu miesięcy i roku? Jeśli nie, zrewiduj te punkty i, jeśli to konieczne, dostosuj także swoją ostateczną wizję.

A może bardziej do rzeczy, czy czujesz się komfortowo z tym, co zidentyfikowałeś, co musisz zrobić i osiągnąć? Czy będziesz szczęśliwy i spełniony, zbliżając się do swojej wizji? Czy jesteś podekscytowany rozpoczęciem?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „nie”, warto jeszcze raz przyjrzeć się swojej wizji. Zapytaj siebie:

Czy naprawdę jestem szczery co do tego, co chcę osiągnąć?

Czy powiedziałem to, ponieważ chciałem to osiągnąć, czy też uważam, że powinienem to zrobić?

Obowiązek jest silną motywacją i może przynosić szczęśliwe skutki, ale musisz być tego świadomy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszej stronie poświęconej motywacji.

5. Przekształcanie wizji w cele

Ten proces daje jasne wyobrażenie o tym, gdzie chcesz być w różnych punktach czasowych. Następnym krokiem jest przekształcenie tej wizji w konkretne cele.

Ten proces jest opisany bardziej szczegółowo na naszej stronie o ustalaniu osobistych celów .


Znaczenie możliwości

Twoja wizja jest zbiorem przewodnich zasad dotyczących tego, co robisz w życiu. Jeśli twoja wizja jest dla ciebie ważna, to każde działanie lub okazja jest mierzone pod kątem tego, czy pomoże ci to osiągnąć twoją wizję, czy nie. Ten proces może być podświadomy, ale możesz być pewien, że tak się stanie, pod warunkiem, że Twoja wizja jest ważna .

Jednak prawdopodobnie pojawią się w życiu okazje, które mogą brzmieć tak, jakby były zabawne, interesujące lub po prostu takie, które chciałbyś zrobić.

Jeśli tak, być może warto zaktualizować swoją wizję.

W końcu, gdybyś nigdy nie przewidywał takiej możliwości, nie mógłbyś uwzględnić jej w swojej wizji. Jeśli cię to podnieca, daj sobie opcję, ponieważ może poprowadzić cię nowymi ścieżkami, które bardzo ci odpowiadają.

Twoja wizja musi mieć co najmniej szerokie możliwości adaptacji i być otwarta na zmiany w odpowiedzi na nowe możliwości.


Nie poddawaj się

Nie powinieneś się poddawać, jeśli nie osiągniesz kamieni milowych w swoim planie lub nawet swojej ostatecznej wizji.

To twoja wizja i nie jest wiążąca. W końcu uczyniłeś to ambitnym, więc istnieje spora szansa, że ​​byłeś trochę zbyt ambitny. Świętuj sukces, który osiągnąłeś i dostosuj swój plan i wizję do tego, co jest do osiągnięcia.

Więcej możesz się dowiedzieć na stronie ze szkoleniami: http://www.szkolenia24h.pl/oferty/kat_interpersonalne/

Liczba wyświetleń: 1261

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *