Co to jest osobista inicjacja?

Osobista inicjacja oznacza przejęcie kontroli nad swoim życiem. Chodzi o coś więcej niż tylko czuć się zdolnym do tego, chociaż jest to ważny element.

Prawdziwa inicjacja osobista wymaga, abyś wyznaczył znaczące cele, aby określić, czego chcesz od życia, a następnie podjąć działania, aby osiągnąć te cele i mieć większy wpływ na otaczający cię świat.

Ludzie, którzy nie mają uprawnień, zwykle nie mają kontroli nad tym, co robią. Pozwalają innym podejmować decyzje za nich – niezależnie od tego, czy są małżonkiem, partnerem, dziećmi, menedżerami czy kolegami. Często brakuje im pewności siebie i swoich decyzji, dlatego polegają na innych. Te wzorce zachowań można jednak zmieniać i łamać poprzez zwiększenie samoświadomości, a następnie pewności siebie.


Co to jest inicjacja osobista?

Na poziomie podstawowym termin „inicjacja” oznacza po prostu „stać się potężnym”. Dlatego też osobiste upodmiotowienie oznacza przejęcie kontroli nad własnym życiem i niedopuszczenie do tego, by inni kontrolowali je za Ciebie.

Brzmi to prosto, ale w praktyce przejęcie kontroli może być skomplikowanym procesem.

Musisz rozwinąć swoją samoświadomość, aby zrozumieć swoje mocne i słabe strony. Potrzebujesz także świadomości i zrozumienia swoich celów – oraz tego, jak różnią się one od twojego obecnego stanowiska. Osiągnięcie celów może wymagać zmiany zachowań, a nawet głębszych wartości i przekonań.

Rozwijanie osobistej inicjacji zwykle wiąże się z wprowadzeniem pewnych fundamentalnych zmian w życiu, co nie zawsze jest łatwym procesem.

Wymagany stopień zmiany będzie różny w zależności od osoby, w zależności od indywidualnego punktu początkowego.


Rozwijanie osobistego upodmiotowienia

Istnieje przydatny sześciostopniowy proces rozwijania osobistego wzmocnienia. Może być używany ogólnie, aby spojrzeć na swoje życie jako całość lub jako sposób na rozwiązanie jednego problemu.

Sześć kroków do osobistego wzmocnienia:

 1. Określ cel, który koncentruje się na władzy.

  Może to być na przykład zwiększenie twojego wpływu na kolegów lub większy wpływ na wybór miejsca wypoczynku przez twoją rodzinę.
 2. Zwiększ swoją wiedzę

  Następnym krokiem jest lepsze zrozumienie tematu lub sytuacji. Na przykład, jeśli chcesz mieć większy wpływ na swoich współpracowników, musisz zrozumieć politykę w organizacji. Aby wpłynąć na wybory świąteczne swojej rodziny, musisz wiedzieć, czego chce każda osoba i kto ma obecnie największy wpływ.
 3. Zwiększ swoją skuteczność lub przekonanie, że możesz to osiągnąć.

  Zanim podejmiesz działanie, musisz uwierzyć, że możesz to osiągnąć. Wiedząc, że masz niezbędne informacje, może pomóc. Zrozumienie swoich mocnych i słabych stron pomoże ci również zrozumieć, co najprawdopodobniej osiągniesz.
 4. Zwiększ swoje umiejętności i kompetencje

  Być może będziesz musiał poprawić swoje umiejętności, aby stać się bardziej wpływowym. Jednak gdy zaczniesz więcej rozmawiać z ludźmi i próbować wpływać na nich, szybko dowiesz się, co działa, a tym samym rozwiniesz swoje umiejętności!
 5. Podejmij działanie – i kontynuuj działanie

  Wzmocnienie osobiste oznacza, że ​​nie zostaniemy „odrzuceni” przez pierwszy napotkany problem, ale będziemy mieć odporność i wytrwałość, aby iść dalej i szukać innych sposobów na osiągnięcie naszych celów.
 6. Oceń swój wpływ

  Empowerment polega na zmianie wpływu, jaki masz na innych i na wydarzenia. Dlatego ważne jest, aby ocenić swój wpływ. Na początku możesz nie widzieć wielu zmian, ale nawet niewielkie zmiany liczą się jako sukces.

Wymiary osobistego upodmiotowienia

Istnieje wiele możliwych obszarów, którym możesz chcieć przyjrzeć się, aby pomóc Ci rozwinąć bardziej osobiste wzmocnienie.

 • Samoświadomość obejmuje zrozumienie siebie i tego, jak prawdopodobnie będziesz reagować na sytuacje.


  To pozwala ci budować na pozytywnych cechach i mieć świadomość wszelkich negatywnych cech, które mogą obniżyć twoją skuteczność. Osoby samoświadome podejmują świadome decyzje, aby poprawić swoje życie, gdy tylko jest to możliwe, ucząc się na podstawie doświadczeń z przeszłości. W szczególności może zajść potrzeba zwiększenia świadomości swoich mocnych i słabych stron oraz ograniczeń.Osoby z silnymi uprawnieniami znają swoje mocne i słabe strony i są przekonane, że potrafią je przekazać, aby mieć pewność, że otrzymają potrzebne im możliwości. Jednak znają również swoje granice i nie mają problemów z proszeniem o pomoc lub wskazówki.

  Odwiedź naszą stronę Osobista analiza SWOT, aby uzyskać pomoc w określeniu swoich mocnych i słabych stron.
 • Wartości to opinie lub przekonania, które są dla nas ważne, ale których nie zawsze jesteśmy świadomi.

  Mogą być jakimkolwiek przekonaniem lub postrzeganym obowiązkiem. Przyczyny osobistych preferencji i przekonań nie zawsze są oczywiste lub znane, chociaż często wracają do dzieciństwa. Samoświadomość wymaga zrozumienia swoich wartości, a następnie krytycznego zbadania ich, aby upewnić się, że są w pełni uzasadnione. Ważne jest również, aby zaakceptować fakt, że każdy ma inne wartości.
 • Umiejętności jednostki są głównymi zasobami, które umożliwiają jej osiąganie celów.

  Umiejętności można zdobywać poprzez doświadczenie, praktykę, edukację i szkolenia. Tylko rozwijając umiejętności, poszczególne wartości można przełożyć na działanie.
 • Wiedza lub informacje są niezbędne do rozwoju samoświadomości i umiejętności.

  Wiedza o tym, gdzie znaleźć odpowiednie informacje, jest sama w sobie podstawową umiejętnością. Bez informacji twoje wybory będą bardziej ograniczone. Internet zapewnił każdemu łatwy sposób na bardzo szybki i łatwy dostęp do ogromnych ilości informacji. Jednak nie wszystkie informacje są dostępne w Internecie – na przykład polityka wewnątrz organizacji – i nie wszystkie informacje w Internecie są wiarygodne.
 • Wyznaczanie celów jest środkiem, za pomocą którego jednostka może kierować swoim życiem.

  Proces wyznaczania celu obejmuje myślenie o twoich wartościach i kierunku, w którym chcesz podążać swoim życiem. Wyznaczanie osobistych celów daje nam poczucie kierunku w życiu, co jest niezbędne dla wzmocnienia osobistego.Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie Ustalanie celów osobistych .
 • Zaufanie jest jedną z największych motywacji lub najpotężniejszych ograniczeń dla każdego, kto próbuje zmienić swoje zachowanie i stać się silniejszym.

  Większość ludzi podejmuje tylko zadania, które czują, że są w stanie wykonać, a pokonanie braku zaufania do własnych umiejętności wymaga wielkiego wysiłku. Poprawa pewności siebie i budowanie poczucia własnej wartości mogą zatem być ważnymi sposobami poprawy osobistej pozycji.

Język i empowerment

Używanie języka, w jaki sposób jednostki wyrażają się werbalnie i niewerbalnie wobec innych, może wzmacniać zarówno siebie, jak i ludzi, z którymi się komunikują. Przyglądanie się, w jaki sposób używany jest język, jest ważne z punktu widzenia samowzmocnienia i próby wzmocnienia pozycji innych ludzi. Na przykład:

 • Używaj pozytywnego języka

  Badania nad językiem sugerują, że obraz siebie osoby znajduje odzwierciedlenie w słowach, których używa. Na przykład stwierdzenie, że „powinieneś” zachowywać się w określony sposób, pociąga za sobą bierność i może odwracać uwagę od sprawiania wrażenia, że ​​masz kontrolę i brania odpowiedzialności za swoje działania. Mówienie o sobie w pozytywny sposób, uznawanie mocnych i słabych stron może być dodające siły.
 • Używaj aktywnego języka

  Używaj terminów, które sugerują pozytywne działanie, a nie wyrażają niejasne stwierdzenia, szczególnie gdy mówisz o przyszłości. Na przykład „Będę…” i „Mogę…”.
 • Wybierz własne słowa, aby określić siebie

  Jeśli nie użyjesz słów do zdefiniowania własnej przestrzeni i tożsamości, inni będą mieli tendencję do definiowania ciebie i ustanawiania standardów, według których oceniasz siebie. Mogą również próbować przekonać Cię do spełnienia ich żądań. Wyjaśnij, kim jesteś, jakie są twoje wartości i cele, i nie pozwól innym cię zdefiniować.

Proces długoterminowy

Wzmocnienie osobiste nie jest rzeczą statyczną, którą możesz zrobić raz w życiu.

Powinieneś postrzegać osobiste wzmocnienie jako ciągły rozwój osobisty. Kiedy zmieniają się i rozwijają okoliczności, a my sami się zmieniamy i rozwijamy, zmieniają się też nasze potrzeby rozwoju i wzmocnienia.

Liczba wyświetleń: 971

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *