Skuteczne mówienie

Efektywne mówienie jest definiowane jako mówienie w taki sposób, aby Twoja wiadomość była wyraźnie słyszana i, jeśli to możliwe, realizowana. Skuteczne mówienie składa się z dwóch głównych elementów: co mówisz i jak to mówisz.

To, co mówisz, oznacza dobór słów. Słowa, których możesz użyć podczas rozmowy z przyjacielem, prawdopodobnie będą się znacznie różnić od tych używanych w oficjalnej prezentacji lub rozmowie kwalifikacyjnej.

Podobnie sposób, w jaki mówisz, będzie się różnić w różnych sytuacjach. Jednak prawdopodobnie istnieją również pewne wspólne czynniki: na przykład to, czy naturalnie mówisz cicho lub głośno i jak używasz mowy ciała.

Ta strona omawia aspekty skutecznego przemawiania. Sugeruje również, w jaki sposób możesz stać się bardziej efektywnym mówcą.


Aspekty skutecznego mówienia

Skuteczne mówienie oznacza umiejętność mówienia tego, co chcesz powiedzieć w taki sposób, aby zostało to usłyszane i zastosowane.

Niezależnie od tego, czy rozmawiasz na dużej konferencji o nowym odkryciu naukowym, twoje dzieci o ich zachowaniu, czy szefa o podwyżce płac, musisz umieć skutecznie przemawiać. Oznacza to rozważenie każdego możliwego narzędzia i aspektu, aby upewnić się, że nic nie rozprasza ani nie umniejsza Twojej wiadomości.

Wybór Twoich słów

To, co mówisz — słowa, które wybierasz — ma znaczenie.

Jeśli masz wątpliwości co do Twojego znaczenia, Twoi widzowie powrócą do słów, których użyłeś i ponownie sprawdzą, co mogłeś mieć na myśli. Dlatego ważne jest, aby wybierać ostrożnie, zwłaszcza gdy mówisz coś ważnego. Rzeczy do rozważenia obejmują:

 • Twoja publiczność . Słowa, które wybierzesz, będą inne, jeśli będziesz rozmawiać z 200 osobami na konferencji, zaufanym kolegą, szefem lub dziećmi. Musisz pomyśleć o ogólnym poziomie zrozumienia tematu przez odbiorców, a także o rodzaju języka, którego używasz.
 • Krótsze zdania są łatwiejsze do przetworzenia i zrozumienia. Używanie krótszych zdań również powoduje pilność.
 • Prostsze słowa są również łatwiejsze do zrozumienia. Jeśli nie możesz wyjaśnić czegoś w prosty sposób, prawdopodobnie sam tego nie zrozumiałeś. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie wszyscy Twoi odbiorcy są rodzimymi użytkownikami języka.

Warto jednak pamiętać, że słowa są tylko częścią całej komunikacji i wiadomości. Ton głosu i język ciała również wysyłają mocne komunikaty.

Twój głos

Twój głos może zdradzić tyle samo o Twojej osobistej historii, co o wyglądzie. Dźwięk głosu i treść mowy mogą dostarczyć wskazówek dotyczących stanu emocjonalnego jednostki.

Na przykład, jeśli samoocena jest niska, może to odzwierciedlać wahanie głosu. Osoba nieśmiała może mówić cicho, ale ktoś, kto jest pewny siebie, będzie bardziej skłonny do panowania nad głosem i jasnością mowy.

Warto poświęcić trochę czasu na poprawę panowania nad głosem, zwłaszcza jeśli trudno jest mówić publicznie. Może nawet zwiększyć Twoją pewność siebie!

Ważne jest, aby przyzwyczaić się do brzmienia własnego głosu. Większość ludzi jest bardziej zrelaksowana w sytuacji prywatnej, szczególnie w domu, gdzie nie ma presji, aby dostosować się do innych zasad i oczekiwań społecznych. Inaczej jest w sytuacjach publicznych, kiedy na sposób mówienia wywierane są różnego rodzaju wpływy.

Często ludzie nie lubią dźwięku własnego głosu nagranego – tak samo, jak niektórzy nie lubią zdjęć samych siebie – mogą czuć się zakłopotani.

Większość z nas nie jest przyzwyczajona do słuchania własnych głosów i te uczucia są całkowicie normalne. Pomiń inicjał: „ Czy naprawdę tak brzmię? ’ etap i rozwijać lepsze zrozumienie swojego głosu.

Im bardziej przyzwyczaisz się do brzmienia swojego głosu funkcjonującego w nieco bardziej formalny sposób, tym łatwiej robisz to „na serio”. W trybie konwersacyjnym osoby mają tendencję do wypowiadania się krótkimi frazami, po kilka na raz. Mówienie lub czytanie na głos pomaga przyzwyczaić się do płynniejszego brzmienia głosu.

Każdy może poprawić brzmienie swojego głosu i sposób mówienia w ciągu kilku dni, wykonując kilka prostych ćwiczeń, takich jak powyższe. Aby się poprawić, będziesz musiał zachować pewne zaangażowanie i regularnie ćwiczyć przez kilka minut.


Wpływ oddechu na głos i mowę

Głos reaguje na emocje i czasami zostaje „ zablokowany ”, co może uniemożliwić lub utrudnić wyrażanie różnych uczuć.

Pod wpływem stresu zmienia się wzorzec oddychania danej osoby. Kiedy twoje mięśnie są napięte, nie możesz w pełni wykorzystać swoich płuc. Kiedy ktoś jest przestraszony lub zdenerwowany, częstym objawem jest napięcie szyi i ramion. Dzieje się tak, ponieważ pod presją oddychamy szybciej. Oznacza to, że wdychamy dużo powietrza, ale nie mamy wystarczająco dużo czasu na pełny wydech i relaks, więc nie czerpiemy pełnych korzyści.

Dobre oddychanie jest niezbędne z dwóch powodów:

 1. Wykorzystując pełną pojemność płuc, oddech będzie wspierał głos, a głos stanie się bogatszy, pełniejszy i silniejszy.

  Będzie to korzystne dla osób, które mają cichy głos i obawiają się, że nie będą słyszani podczas rozmowy z grupą ludzi. Objętość regulowana jest w jamie brzusznej, a nie w gardle, więc oddychanie z pełną siłą pozwoli na większą kontrolę głosu.
 2. Głębokie i rytmiczne oddychanie działa uspokajająco i leczniczo, uwalniając napięcie i sprzyjając odprężeniu. Ludzie zrelaksowani są bardziej zrównoważeni, otwarci i pewni siebie.

  To nie przypadek, że wiele religii używa technik rytmicznego oddychania, takich jak medytacja, joga i cicha kontemplacja, a także wokalne uwalnianie w formie śpiewów, mantr lub śpiewów hymnów jako pomocy w swoich nabożeństwach. Zmniejszając napięcie fizyczne, zmniejsza się stres psychiczny, a umysł jest skutecznie uwalniany do podążania za twórczymi dążeniami.

Produkcja wokalna

Dla każdego, kto chce zostać skutecznym mówcą, należy zrozumieć następujące trzy podstawowe elementy produkcji wokalnej:

 • Głośność   – do usłyszenia.
 • Przejrzystość   – do zrozumienia.
 • Różnorodność   – aby dodać zainteresowania.

Tom

Nie chodzi o traktowanie głosu jak regulatora głośności na pilocie telewizora. Niektórzy ludzie mają naturalnie miękkie głosy i fizycznie nie mogą ryczeć. Dodatkowo, jeśli głos jest podniesiony zbyt mocno, traci się jakość tonalną. Zamiast podnosić głos, należy go ’ wyrzucać ’. Wspieraj głos dużą ilością oddechu – im dalej chcesz przekazać głos, tym więcej oddechu potrzebujesz. Musi również pochodzić z przepony, a nie z gardła.

Kiedy rozmawiasz z grupą lub spotkaniem, ważne jest, aby nie kierować swojego przemówienia do pierwszego rzędu lub tylko do najbliższych osób. Zamiast tego musisz świadomie projektować to, co masz do powiedzenia tym, którzy są najdalej. Rozwijając  silny głos,  w przeciwieństwie do głośnego, będziesz postrzegany jako ktoś pozytywny.

Przejrzystość

Niektórzy ludzie mają tendencję do mówienia przez zaciśnięte zęby i małym ruchem ust. To właśnie ta niezdolność do otwierania ust i niewykonywanie precyzyjnych dźwięków mowy jest podstawową przyczyną niesłyszalności. Dźwięk jest zamknięty w ustach i nie jest wypuszczany.

Aby mieć dobrą artykulację, ważne jest, aby rozluźnić szczękę, otworzyć usta i w pełni wykorzystać każdy wydawany dźwięk, zwracając szczególną uwagę na końcówki słów. Pomoże to również Twoim odbiorcom, ponieważ możliwe będzie czytanie z ruchu warg.

Różnorodność

Aby mowa była skuteczna i interesująca, można zastosować pewne techniki. Jednak ważne jest, aby nie brzmieć fałszywie lub tak, jakbyś występował. Słowa przekazują znaczenie, ale sposób , w jaki są wypowiadane, odzwierciedla uczucia i emocje. Różnorodność wokalną można osiągnąć poprzez wariacje w:

 • Tempo: To jest prędkość, z jaką mówisz. Jeśli mowa jest zbyt szybka, słuchacze nie będą mieli czasu na przyswojenie tego, co zostało powiedziane. Dobrym pomysłem jest również zróżnicowanie tempa – czasami przyspieszając, a następnie zwalniając – ponieważ pomoże to utrzymać zainteresowanie.
 • Głośność:  Od czasu do czasu podnosząc lub obniżając głośność, możesz uwydatnić. Jeśli zmniejszysz głos do prawie szeptu (pod warunkiem, że jest on emitowany) przez zdanie lub dwa, sprawi to, że publiczność nagle zaalarmuje. Uważaj jednak, aby nie nadużywać tej techniki, ponieważ straci ona swój wpływ.
 • Ton – Fleksja – Nacisk:  Kiedy przemawiasz publicznie, staraj się przekazywać informacje z jak największą ilością energii wokalnej i entuzjazmu. Nie oznacza to, że Twój głos musi w niekontrolowany sposób opadać i nurkować w każdym miejscu. Postaraj się, aby rozmowa była interesująca. Pamiętaj, że kiedy jesteś zdenerwowany lub podekscytowany, twoje struny głosowe napinają się i skracają, powodując, że głos staje się wyższy. Podkreśl niektóre słowa i wyrażenia w przemówieniu, aby przekazać ich znaczenie i pomóc urozmaicić.
 • Pauza:  Pauzy są potężne. Można ich użyć dla efektu, aby podkreślić poprzednie stwierdzenie lub zwrócić uwagę przed ważną wiadomością. Pauzy oznaczają ciszę na kilka sekund. Słuchacze interpretują znaczenie podczas pauz, więc miej odwagę milczeć nawet przez pięć sekund – takie dramatyczne pauzy przekazują autorytet i pewność siebie.

Język ciała

Znaczna część komunikacji — niektóre szacunki sugerują, że ponad 50% — ma charakter niewerbalny. Ton głosu, tempo i nacisk są częścią komunikacji niewerbalnej.

Ważny jest jednak również język ciała. Obejmuje to sposób, w jaki stoisz, mimikę twarzy, sposób, w jaki używasz rąk, aby podkreślić swoją mowę, a nawet czy i z kim nawiązujesz kontakt wzrokowy.

Więcej informacji na temat używania mowy ciała do efektywnej komunikacji znajduje się na naszej stronie poświęconej mowie ciała . Obejmuje to rozważenie, jak daleko jesteś od odbiorców, a zatem, czy musisz wyolbrzymiać swoje gesty, aby były wyraźniejsze.

Znaczenie zgodności

Być może najważniejszym aspektem skutecznej komunikacji jest zgodność .

Aby komunikacja była skuteczna, twoja komunikacja niewerbalna musi wzmacniać twoje słowa: obie muszą mówić to samo. Komunikacja niewerbalna jest znacznie trudniejsza do ukrycia niż werbalna — jeśli zauważysz, że czyjś język ciała przekazuje inny komunikat niż jego słowa, opłaca się najpierw wysłuchać komunikacji niewerbalnej, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że odzwierciedla jej prawdziwe poglądy.

Dlatego być może będziesz musiał zastanowić się, w jaki sposób chcesz używać mowy ciała i innych niewerbalnych wskazówek. Jest to szczególnie ważne, jeśli próbujesz przekazać trudną lub niepożądaną wiadomość.


Polecamy szkolenia z tematyką efektywnej komunikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *