Umiejętności konwersacyjne

Rozmowy mają być zabawne. Obejmują osobiste interakcje między dwiema lub więcej osobami na temat czegoś, co Cię interesuje. Ale wiele osób martwi się rozmową. Martwią się, że nie będą w stanie kontynuować rozmowy lub tego, co powiedzą.

Utrzymywanie rozmowy to sztuka, której wielu z nas obecnie wydaje się brakować. Ta strona wyjaśnia, w jaki sposób możesz nauczyć się tej „umierającej sztuki” oraz prowadzić konstruktywne i przyjemne rozmowy z innymi.


Co to jest rozmowa?

Innymi słowy, rozmowa jest po prostu rozmową z kimś innym, zwykle nieformalnie.

Dlaczego więc uważa się to za trudne? Z pewnością nie było to dla pokolenia naszych dziadków. Niektórzy komentatorzy przypisują ten problem rozwojowi mediów społecznościowych, z naciskiem na „nadawanie” i skupienie się na „mnie”, co z pewnością nie ułatwia tego.

Ale nie wszystko jest stracone. Umiejętności konwersacyjnych można nie tylko nauczyć się i rozwijać, ale jest to zaskakująco łatwe, zwłaszcza jeśli przestrzega się kilku prostych zasad.


Zasady konwersacji

1. Rozmowa jest dwukierunkowa

Pierwsza i najważniejsza zasada rozmowy jest taka, że ​​nie chodzi tylko o ciebie, ale nie chodzi też tylko o drugą osobę.

Monolog w obu kierunkach nie jest rozmową. Postaraj się zachować równowagę między mówieniem a słuchaniem w każdej rozmowie.

To tutaj media społecznościowe utrudniają życie. Jesteśmy przyzwyczajeni do rozpowszechniania naszych poglądów, a następnie odpowiadania na komentarze innych. Może się to wydawać początkiem rozmowy, ale kiedy stajesz twarzą w twarz, nie jest grzecznie rozpoczynać od wyrażenia swoich opinii.

Zamiast tego spróbuj zadać pytanie, aby ustalić wspólną płaszczyznę. Na przykład: „ Co robisz? ”Lub nawet„ Czy pogoda nie jest piękna? 

To sygnalizuje zamiar podzielenia się rozmową.


2. Bądź przyjazny i uprzejmy

Uśmiech i bycie miłym zajmie Ci dużo czasu w konwersacjach. Każdy wolałby porozmawiać z kimś przyjaznym i miłym. Ale jakie są tego praktyczne elementy?

 1. Buduj relacje
  Możesz budować dobre relacje, ustanawiając wspólną płaszczyznę, po prostu uśmiechając się i używając pozytywnej i wzmacniającej mowy ciała. Więcej na ten temat można znaleźć na naszej stronie: Komunikacja niewerbalna .
 2. Bądź miły
  Nie mów o nikim nieprzyjemnych rzeczy. W końcu osoba, o której mówisz, może być najlepszym przyjacielem twojego nowego znajomego. A nawet jeśli tak nie jest, twój nowy znajomy może nie lubić dyskusji o kimś za jego plecami (i ty też nie powinieneś). 
 3. Staraj się unikać spornych tematów przy pierwszej znajomości
  Dobrze jest rozmawiać o polityce, gdy znasz kogoś trochę lepiej. Kiedy jednak spotykasz kogoś po raz pierwszy, lepiej trzymać się neutralnego gruntu, dlatego tak wiele osób mówi o pogodzie. I tu pojawia się „small talk”.


Bez względu na to, jak nudno znajdziesz kogoś, lepiej tego nie mówić!

Po prostu zakończ rozmowę uprzejmym zakończeniem, być może mówiąc coś w stylu „ Muszę po prostu iść i złapać tego a takiego, zanim odejdą. Naprawdę miło było z tobą porozmawiać ”lub„ Przepraszam, obiecałem pomóc z x i widzę, że teraz mnie potrzebują ”.


3. Odpowiadaj na to, co mówią

Szczerze odpowiedzieć na to, co ktoś właśnie powiedział, oznacza, że ​​musisz słuchać. Nie możesz po prostu wyłączyć się i pomyśleć o tym, co powiesz dalej. Jednak jeśli jesteśmy uczciwi, większość z nas przyznałaby, że często właśnie to robimy.

Ważne jest, aby skupić się na drugiej osobie i na tym, co mówi. Musisz także wziąć pod uwagę ich język ciała.

Więcej na ten temat znajdziesz na naszej stronie Umiejętności słuchania .

Jeśli trudno ci wymyślić coś do powiedzenia w odpowiedzi, spróbuj użyć niektórych zdań „wypełniających”, takich jak:

„To po prostu takie interesujące, naprawdę zmuszasz mnie do intensywnych przemyśleń!”

lub

„Boże, to trudne, muszę o tym pomyśleć. Nigdy nie myślałem o tym w ten sposób ”.

To nie tylko daje trochę czasu na przemyślenie omawianego tematu, ale jest to komplement dla osoby, z którą rozmawiasz, co zawsze jest dobre.


4. Użyj sygnalizacji, aby pomóc drugiej osobie

Kiedy rozmowa przebiega dobrze, w naturalny sposób przechodzi od jednej osoby do drugiej. Jeśli jednak jednemu lub obojgu trudniej jest „rozmawiać”, pomocne może być użycie „sygnałów”, aby pokazać drugiej osobie, że nadeszła ich kolej.

Najczęstszym rodzajem sygnału są pytania. Mogą być otwarte lub zamknięte.

 • Pytania zamknięte wymagają odpowiedzi tak / nie.
  W rozmowie mogą zawierać „Nie zgadzasz się?” I „Czy dobrze się bawisz na przyjęciu?” Tak naprawdę nie zachęcają drugiej osoby do zrobienia czegoś więcej niż tylko skinienia głową i zgodzenia się, a nie podzielenia się rozmową.
 • Pytania otwarte zachęcają do uzyskania dodatkowych informacji.
  Otwierają rozmowę na drugą osobę i zapraszają ją do udziału. Z tego powodu w rozmowie często nazywane są „zaproszeniami”. Pytania otwarte często rozpoczynają się od pytania „Jak…?” lub „Dlaczego….?”

Pomocne mogą być szkolenia z zakresu autoprezentacji.


5. Stwórz emocjonalne więzi

Oczywiście możliwe jest prowadzenie rozmowy całkowicie na poziomie small talk, bez mówienia nic ważnego.

Ale rozmowa to także sposób na zbadanie, czy chcesz poznać kogoś lepiej i zbudować z nim relacje. Dlatego warto zrozumieć, jak używać rozmowy do tworzenia i budowania więzi emocjonalnych.

Kluczem jest udostępnianie odpowiednich informacji.

Oznacza to bycie otwartym na to, co Cię interesuje, co sprawia, że jesteś osobą, a także inspirowanie drugiej osoby do dzielenia się.

Bądź zainteresowany, a będziesz interesujący

Wszystkie te pomysły można sprowadzić do jednego pomysłu:

Jeśli interesujesz się innymi i otaczającym Cię światem, zechcesz porozmawiać.

To z kolei sprawi, że rozmowy będą płynąć, ponieważ naprawdę będziesz chciał wiedzieć o drugiej osobie i móc uczestniczyć w rozmowie z własnego zainteresowania światem.

Z drugiej strony, jeśli nie interesujesz się niczym poza sobą, będziesz dość nudny, a ludzie nie będą chcieli z tobą rozmawiać. Zostałeś ostrzeżony!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *