Co to jest refleksja?

Niezależnie od tego, jak dobre są Twoje umiejętności słuchania , jedyną osobą, która może Ci powiedzieć, czy dobrze zrozumiałeś, czy nie, jest mówca. Dlatego też, jako rozszerzenie umiejętności słuchania, musisz rozwinąć umiejętność odzwierciedlania słów i uczuć oraz wyjaśnienia, że ​​je poprawnie zrozumiałeś. 

Często ważne jest, abyś ty i mówca zgodzili się, że to, co rozumiesz, jest prawdziwym odzwierciedleniem tego, co miało być powiedziane.

Oprócz zrozumienia i odzwierciedlenia werbalnych komunikatów mówcy, ważne jest, aby spróbować zrozumieć emocje – ta strona wyjaśnia, jak skutecznie używać refleksji, aby pomóc Ci w lepszym zrozumieniu nie tylko tego, co się mówi, ale także treści, uczuć i znaczenia wiadomości.


Co się odbija?

Refleksja to proces parafrazowania i ponownego przedstawiania zarówno uczuć, jak i słów mówiącego. Celem refleksji są:

  • Umożliwienie mówcy „usłyszenia” własnych myśli i skupienia się na tym, co mówi i czuje.
  • Aby pokazać mówcy, że próbujesz postrzegać świat takim, jakim go widzą, i że robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby zrozumieć jego przesłanie.
  • Aby zachęcić ich do dalszej rozmowy.

Refleksja nie wymaga zadawania pytań, wprowadzania nowego tematu czy prowadzenia rozmowy w innym kierunku. Prelegentom pomaga refleksja, która nie tylko pozwala im poczuć się zrozumianymi, ale także daje im możliwość skoncentrowania się na swoich pomysłach. To z kolei pomaga im kierować swoimi myślami i dodatkowo zachęca ich do dalszego mówienia.


Dwie główne techniki refleksji:

Dublowanie

Odbicie lustrzane jest prostą formą odbicia i polega na niemal dokładnym powtarzaniu tego, co mówi mówca. 

Dublowanie powinno być krótkie i proste. Zwykle wystarczy powtórzyć słowa kluczowe lub kilka ostatnich wypowiedzianych słów. To pokazuje, że próbujesz zrozumieć zakres uprawnień mówcy i jest dla niego zachętą do kontynuowania. Pamiętaj, aby nie przesadzać z lustrem, ponieważ może to irytować, a tym samym odwracać uwagę od przekazu.

Parafrazowanie

Parafrazowanie polega na użyciu innych słów, aby odzwierciedlić to, co powiedział mówca. Parafrazowanie świadczy nie tylko o tym, że słuchasz, ale także o tym, że próbujesz zrozumieć, co mówi mówca. 

Często zdarza się, że ludzie „słyszą to, czego spodziewają się usłyszeć” z powodu założeń, stereotypów lub uprzedzeń. Parafrazując, niezwykle ważne jest, aby nie przedstawiać własnych pomysłów ani nie kwestionować myśli, uczuć lub działań prelegentów. Twoje odpowiedzi powinny być niedyrektywne i nieoceniające.

Bardzo trudno jest oprzeć się pokusie zadawania pytań, a kiedy ta technika jest używana po raz pierwszy, refleksja może wydawać się bardzo sztywna i nienaturalna. Musisz ćwiczyć tę umiejętność, aby czuć się komfortowo.


Odzwierciedlanie treści, uczuć i znaczenia

Najbardziej bezpośrednią częścią przekazu mówcy jest treść, czyli te aspekty, które dotyczą informacji, działań, wydarzeń i doświadczenia, które są przez nie zwerbalizowane.

Odzwierciedlanie treści pomaga skupić się na sytuacji, ale jednocześnie konieczne jest również odzwierciedlenie wyrażanych uczuć i emocji , aby pełniej zrozumieć przesłanie.

Pomaga to rozmówcy w posiadaniu i akceptowaniu własnych uczuć, ponieważ dość często mówiący może mówić o nich tak, jakby należały do ​​kogoś innego, na przykład używając wyrażenia „czujesz się winny” zamiast „czuję się winny”.

Wprawny słuchacz będzie w stanie odzwierciedlić uczucia mówiącego na podstawie wskazówek ciała (niewerbalnych), a także komunikatów werbalnych. Czasami nie jest właściwe zadawanie takich bezpośrednich pytań, jak „Jak się z tym czujesz?” Silne emocje, takie jak miłość i nienawiść, są łatwe do zidentyfikowania, podczas gdy uczucia, takie jak uczucie, poczucie winy i zagubienie, są znacznie bardziej subtelne. Słuchacz musi mieć umiejętność rozpoznawania takich uczuć zarówno na podstawie słów, jak i wskazówek niewerbalnych, na przykład języka ciała, tonu głosu itp.

Oprócz rozważenia, jakie emocje odczuwa mówca, słuchacz musi odzwierciedlić stopień intensywności tych emocji. Na przykład:

IntensywnośćEmocja
„Czujesztroszkęsmutny wściekły?”
„Czujeszcałkiembezradny / przygnębiony? ”
„Czujeszbardzoakcentowany?”
„CzujeszniezwykleZakłopotany?”

Refleksja musi łączyć treść i uczucia, aby naprawdę odzwierciedlić znaczenie wypowiedzi mówcy. Na przykład:

Mówca:

„Po prostu nie rozumiem swojego szefa. W jednej chwili mówi jedno, aw następnej mówi coś przeciwnego ”.

Słuchacz:

– Czujesz się przez niego bardzo zdezorientowany?

Odbicie znaczenia pozwala słuchaczowi odzwierciedlić doświadczenia mówiącego i emocjonalną reakcję na te doświadczenia. Łączy treść i elementy odczuwania tego, co powiedział mówca.
Możesz być także zainteresowany naszą stroną: Co to jest empatia?.

One thought on “Co to jest refleksja?

  1. Pingback: Co to jest wyjaśnianie? | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *