Zalety wody filtrowanej i butelkowanej. Która woda ma ich więcej?

Zalety wody filtrowanej i butelkowanej różnią się od siebie dość znacznie. Warto mieć tego świadomość by – w zależności od naszych priorytetów – dokonać właściwego wyboru.

Zalety wody filtrowanej i butelkowanej. Która woda ma ich więcej?

Zalety wody filtrowanej i butelkowanej różnią się od siebie dość znacznie. Warto mieć tego świadomość by – w zależności od naszych priorytetów – dokonać właściwego wyboru.

Wybór odpowiedniej wody do picia to, w dobie ich różnorodności, nie lada wyzwanie. Producenci wód mineralnych twierdzą, że ich woda jest najczystsza i najkorzystniejsza dla zdrowia. W międzyczasie prowadzone są kampanie społeczne z udziałem znanych osób mające uświadamiać, że woda z kranu jest bezpieczna i w pełni zdatna do bezpośredniego spożycia. Jakie są wady i zalety wody filtrowanej i butelkowanej?

Woda mineralna – wady i zalety

Woda mineralna ma z pewnością największą zawartość minerałów i pierwiastków w porównaniu z wodą źródlaną czy kranówką. By móc być określana mineralną powinna zawierać co najmniej 1000 mg/dm3 rozpuszczonych składników stałych w postaci jonów. Skład wody mineralnej najczęściej powstaje wskutek rozpuszczania minerałów lub skał, przez które przepływała.

Skład jest niewątpliwie największą zaletą wody mineralnej. Niestety, na tym jej korzyści najczęściej się kończą. Woda mineralna jest stosunkowo droga. Jej litr kosztuje średnio ok. 1,5 zł co przy kilkuosobowej rodzinie stanowi spory wydatek w ujęciu miesięcznym lub rocznym. Na dodatek zapewnienie dostępu do wody mineralnej bywa uciążliwe. Trzeba kupować ją w sklepie i przynosić do domu. Może okazać się to szczególnie problematyczne w przypadku osób mieszkających w bloku bez windy i nie zmotoryzowanych. Tym bardziej, że dziennie powinno się wypijać ok. 1,5 litra wody!

Niestety, woda butelkowana to wybór także najmniej ekologiczny. Ślad węglowy wody mineralnej jest wysoki. Jej pozyskiwanie nie jest obojętne dla środowiska, podobnie jak produkcja butelek do których jest rozlewana i, wreszcie, transport do hurtowni i sklepów.

Optymizmem nie napawają też badania naukowców, wykazujących, że butelki plastikowe PET zawierające bisfenol A mogą wydzielać tę substancję do wnętrza butelki. BPA to substancja toksyczna, podobna do estrogenu, która nie tylko może zaburzać funkcjonowanie układu hormonalnego, ale także powodować choroby takie jak cukrzyca czy nowotwory.

Woda filtrowana – wady i zalety

Woda filtrowana też zawiera minerały jednak ich ilość jest mniejsza niż w wodzie mineralnej. Zawartość minerałów różni się w zależności od miejscowości jednak zdarza się, że jest na tyle wysoka, że dorównuje wodom źródlanym sprzedawanym w sklepach.

Filtry do wody usuwają z kranówki zapach i smak chloru, a ponadto neutralizują metale ciężkie, pestycydy i drobne zanieczyszczenia mechaniczne, gdyby takie znalazły się w wodzie. Przede wszystkim jednak woda filtrowana jest bardziej ekologiczna niż butelkowana. Dzięki filtrom do wody możemy zmniejszyć zużycie plastikowych butelek do zera. Nie ma też ryzyka, że w wodzie pojawią się mikrocząsteczki plastiku w postaci BPA.

Dużą zaletą wody filtrowanej jest również komfort użytkowania i jej łatwa dostępność. Nie musimy chodzić po nią do sklepu, dźwigać do domu i… przepłacać. Litr kranówki kosztuje zaledwie ok. 1 grosza. Przy dodaniu kosztów zakupu filtra wciąż jest kilkadziesiąt razy tańsza niż mineralna. Więcej informacji o filtrach do wody znajdziesz na blogu o wodzie i zdrowym żywieniu.

Podsumowując, woda filtrowana to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę, ekologię, oszczędności i… zdrowie. Łatwa dostępność wody filtrowanej sprawia, że możemy odpowiednio nawadniać organizm nie martwiąc się, że skończą się jej zapasy i trzeba będzie iść po nią do sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *