Umiejętności motywacyjne

Jak utrzymujesz swój zespół w dobrych i złych czasach?

Czy należysz do osób, które wydają się być w stanie utrzymać członków swojego zespołu pozytywnie, entuzjastycznie i ciężko nawet w najtrudniejszych chwilach, czy też utrzymać rodzinę przy życiu, nawet gdy wszystko idzie nie tak? A może naprawdę chciałbyś, żebyś był?

Słowo motywacja pochodzi od łacińskiego movere , oznaczającego poruszanie się poprzez „motyw”, czyli wywoływanie ruchu, związane z zainicjowaniem działania . Motywacja jest zatem w najczystszym sensie bodźcem do działania.

Motywacja jest więc tym, co napędza nas do osiągania naszych celów. Ale co możesz zrobić, aby zwiększyć motywację tych, którym przewodzisz? Jest kilka zaskakująco prostych obszarów, które będą miały ogromne znaczenie.


Techniki motywacyjne

Jak wskazuje nasza strona poświęcona motywacji własnej , istnieją dwa główne rodzaje motywacji: wewnętrzna i zewnętrzna. Można je ogólnie opisać jako:

Wewnętrzne = miłość. Innymi słowy, „Robię to, bo chcę”

Zewnętrzne = pieniądze. Innymi słowy: „Robię to, bo muszę”.

Zarówno w pracy, jak iw życiu spotkasz ludzi, których motywują oba czynniki, a najczęściej ich połączenie. Motywacje ludzi również będą się zmieniać w różnym czasie i do różnych zadań. Aby skutecznie przewodzić, musisz być świadomy równowagi między wewnętrznymi i zewnętrznymi motywacjami każdego z tych, których przewodzisz, a zwłaszcza rzeczy, które kochają, na które byliby prawie gotowi bez wynagrodzenia. Możesz wtedy wykorzystać różne nagrody dla różnych osób, być może zapewniając niektórym trudniejszą pracę jako nagrodę za osiągnięcie celów, a innym dodatkowy czas wolny.

Wykonuj interesującą i stymulującą pracę

Kiedy już wiesz, co naprawdę lubi twój personel, możesz zacząć wykonywać pracę, która będzie dla nich interesująca i stymulująca. Projekt pracy ma naprawdę duży wpływ na wydajność. Badacze zidentyfikowali trzy podstawowe cechy zadań, które prowadzą do nudy w pracy, co z kolei prowadzi do braku motywacji. To są:

  • Niedociążenie ilościowe , które zasadniczo oznacza brak wystarczającej ilości pracy;
  • Niedociążenie jakościowe , gdy zadania są proste i niewymagające; i
  • Przeciążenie jakościowe , gdy osoby są proszone o wykonanie zadań, które są zbyt złożone i „wyłączają się”, ponieważ czują, że nie są w stanie osiągnąć tego, o co ich poproszono.

Jako lider, Twoim zadaniem jest dopilnowanie, aby praca została zaplanowana w sposób, który pozwala uniknąć wszystkich tych trzech pułapek tak często i jak najczęściej.

Wyznacz ambitne, ale możliwe do osiągnięcia cele

Wyznaczanie celów innym i wspólnie z innymi to sztuka. Zbyt trudne i nie uwierzą, że mogą to osiągnąć. Nie jest to wystarczająco trudne i na pewno nie będzie motywujące. Nie zrobisz tego dobrze za pierwszym razem, ale nie martw się, nikt tego nie robi. Ważne jest, aby być elastycznym.

Jeśli źle zrozumiałeś cel, dostosuj go do okoliczności, uzgodnij nowy cel i idź dalej. Potraktuj to jako proces iteracyjny, a nie jednorazowy.

Zapewnij odpowiednie nagrody

Istnieją setki książek poświęconych konfigurowaniu systemów nagród i nie jest to coś, co możemy omówić na tej stronie.

Ale niezależnie od tego, czy masz do czynienia z dziećmi czy współpracownikami, ważne rzeczy do zapamiętania to:

  • Twój system nagród musi rozpoznawać i nagradzać zachowanie, które chcesz zobaczyć.
  • Nagrody powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb.
  • Nagrody nie powinny być skomplikowane.

Dość często pochwała jest wystarczająca, chociaż musi być szczera i prawdziwie zasłużona. Jak zauważamy na naszej stronie opinii , nieszczerość jest łatwa do wykrycia.

Jeśli myślisz o motywowaniu swoich dzieci, znaczenie dostosowania systemu nagród stanie się oczywiste. Twój czterolatek może być motywowany obietnicą ukochanej za dobre zachowanie, ale Twój dziewięciolatek jest prawdopodobnie bardziej wyrafinowany. Jako przykład bardziej złożonego systemu wynagradzania, spójrz na nasze studium przypadku poniżej, aby zobaczyć dokładnie przemyślany system, który nagradzał dokładnie takie zachowania, jakich firma oczekiwała od swoich pracowników.


W podsumowaniu

Motywowanie innych jest jednym z największych wyzwań przywództwa.

Wszystkie elementy przedstawione na tej stronie pomogą, ale nie tylko wtedy, gdy sam jesteś zmotywowany do wykonywania swojej pracy. Jeśli nie masz motywacji, nie będziesz w stanie motywować innych.

Zachowaj kontrolę nad swoją osobistą motywacją, korzystając z niektórych pomysłów na naszej stronie poświęconej samomotywacji, aby upewnić się, że jesteś w stanie utrzymać swój zespół w pracy, nawet w trudnych czasach.

Więcej dowiesz się na szkoleniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *