Czy myślenie spala kalorie?

Po długim dniu pracy czy nauki w szkole często czujemy się zmęczeni. Szczególnie dotyczy to osób wykonujących wiele zadań umysłowych, które mogą wyczerpywać naszą fizyczną energię. W związku z tym możemy zastanawiać się, czy samo myślenie spala więcej kalorii niż bezmyślne czynności, takie jak oglądanie telewizji. Jeśli jesteśmy zmęczeni po myśleniu, czy to nie oznacza, że spalamy energię?

Tak, ale tylko do pewnego stopnia. Chociaż intensywne myślenie zużywa kalorie, spalanie energii jest minimalne. To nie wystarczy, aby spalić tłuszcz i powodować utratę wagi. Mózg to również narząd, a nie mięsień. Ćwiczenia mogą powiększać twoje mięśnie, co sprawia, że spalają więcej kalorii. Koncepcja ta nie ma zastosowania do mózgu.

Poznaj – Czym jest deficyt kaloryczny – skuteczny sposób na odchudzanie

Mimo to ćwiczenie mózgu ma inne korzyści. Może poprawić funkcje poznawcze, takie jak pamięć i koncentrację, oraz spowolnić spadek funkcji poznawczych.

Twoje ciało spala energię nawet wtedy, gdy jesteś w stanie spoczynku. Na przykład podczas czytania tego artykułu twoje ciało zużywa kalorie na takie funkcje jak oddychanie, przepływ krwi, utrzymanie temperatury ciała czy trawienie. Mózg również zużywa energię do wykonywania normalnych funkcji. Chociaż stanowi on tylko 2% masy twojego ciała, spala 20% energii, którą spożywasz. Ta aktywność metaboliczna jest ogólnie stała, niezależnie od tego, co robisz.

Konkretnie mózg czerpie energię z glukozy, która pochodzi z jedzenia. Glukoza dostaje się do krwiobiegu, a następnie do mózgu. Tam jest używana do produkcji adenozynotrifosforanu (ATP), formy energii. Twoje komórki nerwowe potrzebują ATP do komunikacji i wykonywania zadań poznawczych.

Chociaż myślenie spala kalorie, nie jest to wystarczające, aby powodować utratę wagi. Musisz spalić 3 500 kalorii, aby schudnąć ok. 0,5 kg. W ciągu tygodnia równa się to 500 kalorii dziennie.

Jeśli chcesz spalić więcej kalorii, skup się na ćwiczeniach i zdrowym odżywianiu. Ćwiczenie największych mięśni, takich jak pośladki i biceps, zwiększy spalanie kalorii.

Ile kalorii mężczyzna zużywa w ciągu dnia?

Mózg jest jednym z najbardziej energetycznie wymagających organów w naszym ciele. Chociaż stanowi tylko około 2% masy całego ciała, zużywa aż 20% naszego spoczynkowego zapotrzebowania metabolicznego (RMR). RMR różni się w zależności od osoby, wieku, płci, wielkości i zdrowia. Zakładając średni spoczynkowy wskaźnik metaboliczny wynoszący 1 300 kalorii, mózg zużywa 260 tych kalorii, aby utrzymać rzeczy w porządku. To daje 10,8 kalorii na godzinę lub 0,18 kalorii na minutę. Dla porównania, to mniej więcej tyle, ile zużywa standardowa 60-watowa żarówka.

W praktyce oznacza to, że mózg dorosłego człowieka działa na mocy około 12 wattów. W porównaniu z większością innych organów, mózg jest bardzo wymagający energetycznie. Jednak w porównaniu z elektroniką stworzoną przez człowieka, jest niesamowicie wydajny. Na przykład superkomputer IBM Watson, który pokonał mistrzów w grze „Jeopardy!”, opiera się na dziewięćdziesięciu serwerach IBM Power 750, z których każdy wymaga około tysiąca wattów.

Podsumowując, mózg zużywa znaczną ilość energii w ciągu dnia, nawet jeśli nie podejmujemy intensywnych działań umysłowych. Jednak samo myślenie nie spowoduje znacznego spadku masy ciała, ponieważ energia zużywana przez mózg w porównaniu z całkowitym zapotrzebowaniem kalorycznym ciała jest stosunkowo niewielka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *